دانش و سلامتمجله کسب و کار

بازی های مخصوص کودکان ، یک تا دو سالگی

مقدمه ای از بازی با کودک یک ساله تا 3 ساله

این مقاله در مورد بازی با کودک یک ساله تا 3 سال زیر یک سال مطابق با نظر کارشناسان کودک توضیح داده شده و چند نمونه بازی مناسب برای کودکان در این سنین پیشنهاد شده است. لطفا این مقاله را تا انتها بخوانید و  آن را با کودکتان اجرا کنید و  به مرور نقش بازی را در رشد کودک خود مشاهده خواهید کرد.

در مقاله بازی های کودکان زیر یک سال که حتما توصیه می شود!  گفتیم که هر کودک در مسیر زندگی خود از موقع به دنیا آمدن تا بزرگسالی هم از نظرابعاد بدنی و نیز از نظر توانایی های ذهنی حرکتی تغییر می کند. این تغییرات باعث می شود که یک کودک به یک فرد بزرگسال با توانایی های بیشتری تبدیل شود. از طرفی دیده شده است که مداخلات توانبخشی میتواند مخصوصا در کودکان زیر 5 سال باعث بهبود عملکرد ذهنی و حرکتی این کودکان هم در کودکی و هم در آینده شود.

به همین منظور فعالیت هایی طراحی شده است که خانواده ها با وسایل موجود در منزل بتوانند انجام دهند و در راستای رفع این مشکلات به کودکان خود کمک کنند. بازی های به ترتیب رده های سنی و سطح آسان به سخت طبقه بندی شده است. در این مطلب به بازی با کودک یک ساله تا 3 سال میپردازیم. در مقالات بعد به بازی کودکان 3 تا 5 سال و 5 سال به بالاتر هم اشاره خواهیم کرد. همچنین می توانید جهت خرید لباس چریکی بچه گانه و خرید لباس پلیس راهنمایی و رانندگی و لباس نوپو بچه گانه به سایت آسنا شاپ مراجعه نمایید.

بازی با کودک دو ساله | بازی با کودک یک سال و نیمه | بازی با کودک یک ساله

10 مدل بازی با کودک یک ساله تا دو ساله

بازی با کودک یک ساله تا دو ساله علاوه بر سرگرمی می‌تواند جنبه یادگیری هم برای کودک داشته باشد. در این مقاله ۱۰ مدل بازی با کودک یک ساله تا دو ساله که شامل بازی جنگا، جعبه بزرگ، آب بازی، جمع آوری برگ یا سنگ، ساختن شیکر، ساختن آلت موسیقی، پیاده روی، کتاب خواندن و پخت و پز کردن است، بیان شده است.

بازی با کودکان بهترین روش برای ارتباط با کودک استو می‌توان از وجود کودک در حین بازی هم لذت برد. بازی کردن برای رشد و تکامل جسمی و فکری کودکان ضروری است و یک راه برای تقویت رابطه والدین و کودک است. گاهی برخی از کودکان دوست دارند، نقش پدر و مادران خود را بازی کنند. لبخند و بازی‌های شاد همراه با آواز خواندن در کنار بازی می‌تواند، برای کودکان و پدر و مادر لذتبخش باشد.

یادگیری از طریق بازی کردن امکان پذیر است!

یک روانشناس و پژوهش متخصص در زمینه کودکان، می‌گوید اثرات بازی کردن کودکان زیاد است و بازی‌های متناسب با سن کودکان و آزمایش و خطا و تکرار می‌تواند، باعث توسعه ماهیچه‌ها، هماهنگی دست و چشم‌ها و درک کلی از جهان توسط کودک شود. این محقق می‌گوید بازی‌های سرگرم کننده در پنج سال اول زندگی کودک، می‌تواند به رشد جسمی و عقلی او کمک کند. کودکان در این مرحله مانند اسفنج‌هایی هستند که دوست دارند همه چیز را تماشا کنند و هر آنچه که در اطرافشان می‌بینند، جذب کنند؛ بنابراین والدین نباید کودکان را تحت فشار قرار داده و اجازه دهند کودک در روال عادی زندگی بازی کند و یاد بگیرد.

انواع بازی

 دکتر دیوید مدیر مرکز تحقیقات بازی و آموزش کودکان در آمریکا می‌گوید پنج نوع بازی وجود دارد:

  • بازی فیزیکی
  • بازی با اشیا
  • بازی‌های نمادین
  • نقش بازی کردن
  • بازی با قانون

دکتر دیوید می‌گوید در دو سال اول تولد شما بازی‌های فیزیکی را در کودکان می‌بینید مانند غلغلک کردن کودک، ایجاد صدای هواپیما که این بازی‌ها برای هماهنگی و تعادل بهتر کودک مفید است. در کودکان ۶ ماهه بازی با اشیا، برداشتن و انتخاب اشیا و یا گاهی در دهان گذاشتن آن‌ها دیده می‌شود. بازی‌های نمادین شامل زبان، موسیقی، نقاشی است که از محدوده ۱ تا ۲ سالگی شروع می‌شود و ممکن است حتی قانون‌هایی نیز داشته باشد.

بازی‌های مشترک بین کودکان

دیده شده کودکان در سنین ۱ تا ۲ ساله تمایل بیشتری دارند که با یکدیگر بازی کنند. در این سن کودک می‌خواهد خودش اسباب بازی‌ها را بگیرد و آن را هدایت کند و به همین دلیل است که اسباب بازی‌ها را به زور از دیگر کودکان می‌گیرد. هم چنین در بازی با کودک یک ساله یا دو ساله تکرار زیاد دیده می‌شود و کودک با وسواس بازی می‌کند. در واقع کودک می‌خواهد با بازی کردن نحوه طبقه بندی کردن اشیا و اصول فیزیکی را یاد بگیرد.

10 مدل بازی با کودک یک ساله تا دو ساله

۱. ساختن برج با مکعب (جنگا)

یک بازی با کودک یک ساله، ساختن برج با مکعب‌های چوبی است. کودکان در این سن دوست دارند یک برج بسازند. از بلوک‌های بزرگتر استفاده کنید تا ساختن برج برای کودک راحت‌تر باشد. این بازی به کودک کمک می‌کند که هماهنگی خود را بالا ببرد. ولی مهم‌ترین کمک این بازی به کودک، این است که زمانی که برج سقوط می‌کند، کودک دوباره باید آن را بسازد.

۲. جعبه بزرگ

بازی کردن در یک تونل بزرگ به عنوان یک مدل بازی با کودک یک ساله و کودکانی که به تازگی چهار دست و پا می‌روند، خیلی لذتبخش است. یک جعبه مقوایی بزرگ با یک سوراخ بزرگ برای درب آن، می‌تواند برای کودک بسیار سرگرم کننده باشد. کودک در داخل آن هر کاری می‌تواند انجام می‌دهد و یا اگر به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌تواند براحتی چهار دست و پا هم برود.

۳. سرگرمی با آب

کودکان عاشق آب بازی هستند؛ بنابراین آب بازی با کودک یک ساله تا دو ساله در یک روز گرم بسیار سرگرم کننده و لذت بخش است. برای این کار یک کاسه بزرگ آب به همراه چند بطری پلاستیکی خالی و چند فنجان و یا کاسه پلاستیکی (جهت پر و خالی کردن آب) لازم دارید. اجازه دهید کودک کاسه را از آب پر و خالی کند، فقط جنس آن پلاستیکی باشد.

۴. جمع آوری سنگ‌ها و برگ‌ها

یک سطل بردارید و راه بروید. کودکان در آخر این سن دوست دارند چیزهایی را مانند سنگ یا برگ جمع آوری کنند و در یک کیسه و یا سطل بریزند فقط در این مورد ممکن است نیاز به کمک داشته باشند.

۵. یک شیکر (تکان دهنده) درست کنید

یک مدل دیگر بازی با کودک یک ساله تا دو ساله ساختن یک تکان دهنده است. یک بطری پلاستیکی را با ماکارونی خشک و یا عدس‌های خشک به صورت نیمه پر کنید و درب آن را محکم ببندید و به کودک بدهید تا آن را تکان دهد. اطمینان حاصل کنید که درب آن باز نشود و یا کودک نتواند آن را باز کند زیرا ممکن است محتویات داخل بطری، باعث خفگی کودک شود.

۶. یک آلت موسیقی برای کودک خود بسازید

کودکان سر و صدا و موسیقی را دوست دارند. می‌توانید یک جعبه پلاستیکی و یا کاسه و یا هر چیز پلاستیکی دیگری را به همراه قاشق چوبی به کودک بدهید تا به آن بکوید و نوعی موسیقی بنوازد.

۷. به پیاده روی بروید

زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، بسیار تمایل دارد که پیاده راه برود پس او را پیاده بیرون ببرید حتی اگر مسیر کوتاهی است. بنابراین حتی پیاده‌روی هم می‌تواند برای کودکی که به تازگی راه افتاده است، یک بازی سرگرم کننده باشد.

۸. خواندن کتاب

هیچ زمانی برای معرفی کتاب به کودک زود نیست. کودک را بر روی زانوهای خود بنشانید و کتاب‌های ویژه کودکان و یا کتاب‌های پلاستیکی را برای او ورق بزنید. کتاب را برای کودک بخوانید و تصاویر را به او نشان دهید.

۹. پخت و پز کردن

زمانی که شما در حال پخت غذا هستید، کودک می‌بیند و یاد می‌گیرد. می‌توانید پختن غذا را با کودکتان بازی کنید. در یک کاسه مقداری برنج، شکر، آرد و کمی آب را مخلوط کنید، سپس در کاسه‌های کوچک بریزید و وانمود کنید که در حال خوردن آن هستید.

۱۰. اعلام پایان بازی

می‌توانید یک آهنگ و یا یک زنگ هشدار را برای پایان بازی با کودک خود در نظر بگیرید. زمانی که بازی کودک تمام شد، کودک باید با شنیدن صدای زنگ هشدار، اسباب‌بازی‌هایی که با آن‌ها بازی می‌کرد، به جای خود برگرداند.

مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا