اجتماعمجله کسب و کار

زعفران چگونه بسته بندی می شود؟

مراحل آماده سازی زعفران برای صادرات

منظور از آماده سازی زعفران برای صادرات رعایت مواردی است که در حفظ کیفیت و نیز رعایت امنیت بار و الزامات قانونی رایج جهانی اهمیت دارد. در زیر به شکل کلی به این موارد اشاره می کنیم:

پاک سازی و جدا سازی

در ابتدا تمامی ذرات خارجی، بقایای گیاه، خاک و بقایای مواد دیگر و هر گونه گرد و خاک احتمالی از زعفران پاک شده و جدا می شود. در آماده سازی زعفران برای صادرات باید از ابتدا نکات مهم در آن رعایت شود تا بتواند در بسته بندی صادراتی زعفران جای گیرد. مهم است که هر گونه مواد و ذرات نا خالص که باعث افت کیفیت می شود جدا سازی شود.

آموزش بسته بندی زعفران | بسته بندی زعفران با برند شما | بسته بندی زعفران در منزل

 اخذ آنالیز آزمایشگاهی زعفران صادراتی

در بسیاری مواقع، محموله صادراتی زعفران باید گواهی آنالیز بر مبنای استانداردهای بین المللی بسته بندی زعفران صادراتی داشته باشد. این گواهی ها بر مبنای استاندارهای جهانی و مورد قبول خریداران اخذ شود. این گواهی ها در فرآیند صادرات زعفران همراه با سایر اسناد بار به خریدار ارسال می گردد.

وزن کردن

بعد از آنالیز، زعفران خالص بر مبنای سفارش یا استاندار های مقصد اندازه گیری شده و با توجه به حجم نهایی مورد نظر جداسازی می شود. بهتر است از وزن های استاندارد بین المللی برای ظروف زعفران صادراتی استفاده شود تا هم نیاز به دوباره کاری نباشد و هم بیشتر مورد استقبال خریداران قرار بگیرد.

بسته بندی در ظروف زعفران صادراتی

پس از مراحل فوق، قدم بعد در آماده سازی زعفران برای صادرات ، بسته بندی و وکیوم آن و طراحی کاغذ یاداشت درون جعبه است. در ایران شرکت بعنوان یک تولید کننده ظروف صادراتی زعفران اقدام به تولید بسته بندی های صادراتی زعفران مطابق با استاندارد های جهانی نموده است. توجه کنید که اطلاعات زعفران صادراتی باید روی ظرف زعفران درج گردد. البته نوعا شرکت تولید کننده این ظروف در طراحی بسته بندی ظروف صادراتی، لزوم قرارگیری اطلاعات زیر را لحاظ می کند.

   • نام محصول
   • نام و نشانی تولید کننده
   • وزن خالص
   • تاریخ تولید
   • تاریخ مصرف
   • شماره پروانه ساخت
   • شماره سری ساخت محصول
   • کشور صادر کننده
   • نحوه نگهداری و استفاده

جعبه گذاری یا بسته بندی مادر

جعبه گذاری از مراحل مهم و تاثیرگذار در استاندارد های بین المللی صادرات و تعرفه طراحی گرافیک می باشد. شما می توانید با استفاده از یک طراح و متخصص در کنار یک روانشناس فروش با انتخاب طرح و رنگ مناسب برای ارائه کالای خود جعبه مناسب و استانداردی را انتخاب نمایید. سپس می توانید با بسته بندی نهایی آن را به عنوان کالای صادراتی خود به کشورهای دیگر عرضه نماید.

بازرسی

در فرآیند آماده سازی و و در حین بسته بندی مسئول کنترل کیفیت بارها روند آماده سازی را چک و نکات ایمنی را ارزیابی می نماید.

 عواملی که کیفیت زعفران صادراتی را به مرور زمان کاهش می دهد

در آماده سازی زعفران برای صادرات باید سعی شود تمامی استاندارد های بین المللی بسته بندی زعفران رعایت شود. این امر برای جلوگیری از کاهش کیفیت زعفران که به دلایلی مثل طولانی بودن مسیر و تغییرات آب و هوایی رخ می دهد، ضروری است. بنابراین ظرف صادراتی باید محافظت کامل از این موارد را در نظر بگیرد.

از جمله مهم ترین عواملی که کیفیت زعفران صادراتی را کاهش می دهد به شرح زیر است.

  • رطوبت
   در صورت ورود رطوبت به داخل ظرف بسته بندی زعفران امکان رشد باکتری ها و قارچ ها وجود دارد و همین امر کیفیت زعفران را پایین می آورد.
  • نور
   در صورتی که نور به داخل بسته بندی صادراتی زعفران نفوذ نماید می تواند باعث فعال شدن ویروس ها و کپک ها شده و رنگ طبیعی زعفران را به مرور تغییر دهد.
  • درجه حرارت
   تغییرات زیاد دمای هوا باعث کم شدن کیفیت زعفران صادراتی شده و در نتیجه استاندارد های بین المللی بسته بندی زعفران صادراتی نقض شده و زعفران با کیفیت پایین مشتری خود را در بازار جهانی از دست می دهد. دمای بالا باعث فعالیت باکتری ها و دمای بسیار پایین امکان شکستن و خرد شدن زعفران را دارد. لذا بهتر است از پک های عایق استفاده شود.
  • اکسیژن
   اکسیژن محیط را برای رشد میکروب ها مهیا می نماید. برای همین باید علاوه بر اضافه کردن گازهای دیگر، اکسیژن بسته را کاهش داده و از ایزوله بودن بسته بندی صادراتی زعفران اطمینان حاصل کرد.

ویژگی بسته بندی استاندارد زعفران صادراتی

مهمترین مرحله در آماده سازی زعفران برای صادرات توجه به بسته بندی مناسب محصول است. اطلاع از استاندارد های بین المللی بسته بندی زعفران صادراتی می تواند روند صادرات و فروش را سرعت بخشیده و اعتماد و ترغیب بیشتر کشور های وارد کننده را با خود به همراه داشته باشد. بیشتر این استاندارد ها مربوط به خطراتی است که ممکن است در طول فرآیند حمل بار صادراتی زعفران روی دهد. موارد دیگری نیز در صادرات مطرح است که به مقصد و خریدار بستگی دارد و  ممکن است در برخی مقاصد الزامی برای آن وجود نداشته باشد.

رعایت مسائل زیست محیطی

بسته بندی اولین معرفی یک محصول می باشد. با توجه به استانداردهای بین المللی بسته بندی زعفران صادراتی و استقبال و علاقه عمومی جامعه جهانی به حفظ محیط زیست بهتر است برای ظروف صادراتی زعفران به قوانین زیست محیطی احترام گذاشته و بسته بندی انتخاب شود که در آن بهداشت محیط زیست رعایت گردد. برای حفظ سلامت محیط زیست کارتون های مادر که بعد از رسیدن به مقصد بلا استفاده می باشند، باید به راحتی قابل انهدام و یا باز یافت و قابل استفاده مجدد باشند. بسته بندی مادر زعفران باید دارای ایمنی و اطلاعات بازرگانی باشد.

رعایت استاندارد در حجم ظرف زعفران صادراتی

بسته بندی صادراتی زعفران نباید بیش از حد اندازه پر شود. به همین منظور ظروف زعفران صادراتی استاندارد و روتین توسط شرکت تولید کننده ظرف زعفران آماده شده است تا به جهت مسافت طولانی حمله بار زعفران های داخل بسته ها فشرده و از کیفیت آن کاسته نشود.

استفاده از مواد استاندارد در تولید بسته بندی زعفران

جنس بسته بندی زعفران صادراتی باید از کالای باکیفیت باشد. جعبه داخلی و کارتون مادر علاوه بر کیفیت برای حفظ سلامت بسته های زعفران باید از امنیت بالایی نیز برخوردار باشد.

اندازه ی استاندارد جعبه مادر

مرسوم ترین اندازه جعبه های مادر در استاندارد های بین المللی بسته بندی زعفران ابعاد 1200 در 800 و 44 میلیمتر می باشد.

انتخاب روش حمل و نقل زعفران صادراتی

کشور می بایست روش حمل خود را با توجه به مبدا و مقصد خود انتخاب کند. بهترین و به صرفه ترین روش حمل زعفران صادراتی، حمل هوایی است. در ادامه انواع روش های حمل و نقل زعفران صادراتی را معرفی می کنیم:

حمل و نقل دریایی

در انتقال بسته بندی صادراتی زعفران به صورت حمل و نقل در کشتی باید به رطوبت بالای موجود در کشتی توجه داشته باشیم. حمل و نقل در کشتی ممکن است به دو صورت فله ای یا کانتینری باشد. باید توجه کنید که حمل دریایی ممکن است با لنج یا کشتی های باری انجام شود. در هر دو صورت باید بدانید که رطوبت و ضربه اولین خطرات و مهمترین آنها برای محموله زعفران صادراتی شما می باشند.

منبع: استودیو طراحی گرافیک

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا