عمومیمجله کسب و کار

ضد زنگ چیست؟

ضد زنگ rustproof یا پرایمر آلکیدی بهترین انتخاب برای حفاظت از انواع سطوح آهنی، اسکلت های فلزی ساختمانی، سوله ها و سازه ها و . . . می باشد تا در شرایط آب و هوایی معتدل بتوان از آن استفاده کرد . به عبارتی، پرايمر آلكيدی (ضد زنگ) با استفاده از بهترين پيگمنت های ضد خوردگي تهيه شده و برای استفاده در شرايط آب و هوايی معتدل، جهت حفاظت سطوح آهنی، تاسيسات، سازه ها و لوازم خانگی و اداری فلزی در محيط های ساختمانی و نيمه صنعتی پيشنهاد می شود. زمان خشك شدن، دوام، چسبندگی و قدرت پوشانندگی مناسب از مزايای خرید ضد زنگ می باشد.

تفاوت ضد زنگ قرمز و طوسی | خرید اینترنتی ضد زنگ | ضد زنگ طوسی

ضد زنگ چیست؟

آهن یا بعضی از فلزات در مجاورت هوا و در اثر رطوبت اکسید شده و دچار خوردگی می شود، به این پدیده زنگ زدگی میگوییم. اعمال پوشش مناسب ضد زنگ در فلز، آن را در برابر اثرات خراب کننده ناشی از قرار گرفتن در معرض آب محافظت می کند. برای اینکه کاربرد میلگرد و تیرآهن در ساخت و سازها دچار مشکل نشود باید از روش های محافظت در برابر خوردگی استفاده شود. میتوانید راهنمایی خرید میلگرد را از سایت پرشیا بورس مطالعه نمایید. در غیر این صورت، عمر فولاد و سایر فلزات کمتر خواهد شد. یکی از این روش ها استفاده از ضد زنگ برای فلزات است. رنگدانه های ضد خوردگی موجود در ضد زنگ ها، خاصیت سطح فلز را تغییر داده و مقاومت الکتریکی بالایی را ایجاد می کند. آغازگرها رطوبت را جذب می کنند تا با فولاد واکنش نشان ندهد. از این رو ضد زنگ اسکلت فلزی اهمیت ویژه ای دارد.

چه عواملی باعث زنگ زدن فلزات می شوند؟

 • رطوبت، باران، آب دریا یا اسپری نمک
 • اسیدها، قلیایی ها و مواد شیمیایی دیگر و دودهای صنعتی
 • خاک ها از جمله خاک رس
 • سایش و فرسایشپ
 • فشار
 • میکروارگانیسم ها
 • الکترولیز، عدم تعادل برق
 • زنگ زدن آهن و فلزات-جلوگیری از اکسید اهن با ضد زنگ

اثرات مضر زنگ زدگی

هنگامی که آهن در معرض اکسیژن و رطوبت باشد، یک واکنش اکسیداسیون رخ می دهد. این واکنش شیمیایی اکسید آهن تولید می کند که به شبیه پودر قهوه ای رنگ (زنگ زدگی) روی سطح فلز ظاهر میشود. به این دلیل استفاده از روکش های محافظ اهمیت دارد. برخی از فلزات مانند برنج، مس و برنز کمتر در اثر اکسیداسیون خورده میشوند. این فلزات یک لایه پتینه را تشکیل می دهند که از لایه های زیرین محافظت می کند.

زنگ زدگی آهن، استحکام و مقاومت آن را کاهش میدهد. ضخامت فلز کم میشود و می تواند سوراخ هایی را در آن قطعه ایجاد کند. با پوسته پوسته شدن روی سطح یک فلز، عملکرد آن قطعه به خطر خواهد افتاد. در نتیجه برای جلوگیری از اثرات منفی زنگ زدگی، استفاده از روکش مناسب  یا رنگ ضد زنگ روغنی در سطوح  آهنی و … مهم است.

کاربرد ضد زنگ

پوشش ضد زنگزدگی برای استفاده در سطوح فلزی، بتن یا سیمان استفاده میشود. سطوح فلزی را از زنگ زدگی محافظت می کند. رنگ درب اهنی نیز به این جهت مورد مصرف قرار میگیرد. برای سازه های فلزی، نرده ها، درها و سایر سطوح فلزی مناسب است. این پوشش ها به رنگ های خاکستری و قرمز و آبی و سبز موجود است. بعد از خشک شدن یک پوشش نیمه براق مقاوم در برابر سایش ایجاد میکنند. پس از اعمال لایه زد زنگ می توان از لایه های رنگ بر روی سطوح استفاده کرد.

مزایای ضد زنگ پرایمر آلکیدی

از مزایای پرایمر آلکیدی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • قدرت پوشش بسیار خوبضد زنگ یا پرایمر آلکیدی
 • چسبندگی فوق العاده
 • دوام پایدار و طولانی
 • مقاوم در برابر نور خورشید
 • سرعت خشک شدن بالا
 • استفاده آسان

آماده سازی سطوح قبل از انجام رنگ پرایمر آلکیدی

قبل از هر کاری باید سطحی که می خواهیم از ضد زنگ استفاده کنیم را از چربی، گرد و خاک و زنگ زدگی و حتی از رنگ های قدیمی پاک کرده تا سطحی صاف و عاری از هرگونه نا خالصی باشد. برای از بین بردن رنگ های قبلی و زنگ زدگی می توان از سنباده يا سند بلاست استفاده نمود.بعد از تمیز کردن سطح مورد نظر نسبت به اعمال با اسپری ضد زنگ یا فرچه اقدام کنید. همچنین میتوانید از پیستوله رنگ جهت رنگرزی استفاده نمود.

شرایط نگهداری

محتویات ظرف در محیط خشک، خنک و دور از نور مستقیم خورشید با تهویه مناسب نگهداری شود. بعد از مصرف درب ظرف را محکم ببندید.بهترین زمان مصرف، در صورت رعایت شرایط انبارداری مناسب تا 24 ماه بعد از تاریخ تولید می باشد. ضد زنگ اکثرا در رنگ های اخرایی(جگری) و طوسی تولید و مصرف میشود.

قیمت خرید ضد زنگ

قیمت ضد زنگ آهن و سایر محصولات و پوشش ها با توجه به کیفیت و برند تولید شده متفاوت است. همچنین در برخی فروشگاه ها نیز ضد زنگ نانو با قیمت های بالاتر بفروش میرسد.

معایب استفاده از ضد زنگ

در مقابل استفاده از ضد زنگ معایبی دارد که باعث می شود در برخی از کسب و کار ها از ضد زنگ استفاده شود. از مهم ترین معایب رنگ های ضد زنگ نیز می توان به موارد اشاره کرد:

 • همه رنگ ها ۱۰۰% قابل شستشو نیستند.
 • استفاده از رنگ های ضد زنگ با قلم مو باعث کاهش کیفیت کار اجرایی می گردد.
 • رنگ های ضد زنگ درخشش کم تری نسبت به رنگ روغن دارند.

انواع ضد زنگ

در بند قبل و در پاسخ به سؤال ضد زنگ چیست؟ احتمالاً متوجه شدید که ضد زنگ به نوعی، یک عایق برای جلوگیری از پوسیدگی‌ها و زنگ زدگی است که روی فلزات را می‌پوشاند. اما چه انواعی از ضد زنگ وجود دارد؟ واضح است که هر مکانی و هر محصولی نیاز به ضد زنگ خاص خود را دارد. تقسیم‌بندی انواع ضد زنگ‌ ها نیز بر اساس چند مورد صورت می‌پذیرد:

 • نحوه استفاده و کاربری
 • شرایط استفاده
 • رنگ

میزان اثر‌ پذیری اصلی‌ترین مواردی هستند که از آن ها برای تقسیم‌بندی ضد زنگ‌ها استفاده می‌شود. در بند قبل و در پاسخ به سؤال ضد زنگ چیست؟ توضیح دادیم که هر ضد زنگی می‌تواند از موادی خاص تولید شده باشد.

اضافه شدن و کم شدن عناصری در ترکیبات ضد زنگ‌ها برای بهره‌وری بیشتر آن ها است.

    ضد زنگ آبی : یکی از پرکاربردترین و قوی‌ترین انواع ضد زنگ است که برای استفاده در محیط‌های خارجی و جاهایی که فلزات به صورت مستقیم در معرض هوا قرار دارند، کاربرد دارد.

    ضد زنگ آهن : برای استفاده روی فلز آهن استفاده می‌شود و بیشتر مخصوص ماشین آلات ساختمانی است. اگر دوست دارید در این باره بیشتر بدانید میتوانید به مطلب دیگر ما با عنوان زنگ آهن چیست مراجعه کنید.

    ضد زنگ صنعتی : برای استفاده روی هر سطحی می‌توان از آن استفاده کرد.

    ضد زنگ اپوکسی : برای استفاده روی فلزاتی که با اپوکسی کات پوشش داده می‌شوند، استفاده می‌شود.

    ضد زنگ طوسی و قرمز : کاربرد یکسانی داشته و بیشتر برای ضد زنگ نمودن درب و پنجره‌ها، میله‌های محافظ راه‌پله و سایر موارد در دسترس استفاده می‌شوند.

۱۰ دلیل استفاده از ضد زنگ

تا این قسمت از مقاله سعی کردیم تا با بیان موارد مختلف مربوط به ضد زنگ‌ها، پاسخ مناسبی برای پرسش ضد زنگ چیست؟ داشته باشیم و شناخت مناسبی از این ماده برای شما ایجاد کنیم. اما شاید این سؤال در ذهن شما خطور کرده باشد که چرا باید از ضد زنگ‌ها استفاده نماییم و استفاده از این مواد چه تأثیری می‌تواند روی کیفیت فلزات داشته باشد. در این بخش با معرفی ۱۰ دلیل اصلی استفاده از ضد زنگ‌ها سعی داریم تا شما را با دلایل استفاده از آن ها نیز آشنا کنیم.

 1. اصلی‌ترین دلیل استفاده از ضد زنگ‌ها، جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی فلزات است که ممکن است در برخورد با اکسیژن و رطوبت به آن دچار شوند.
 2. ضد زنگ‌ها مانع از پوسته پوسته شدن سطح روی فلزات می‌شوند.
 3. با زیر‌سازی درست و استفاده یک رنگ مناسب می‌توانند زیبایی خاصی را نیز روی سطح فلزات پیرامون شما ایجاد کنند.
 4. مقاومت در برابر ساییدگی فلزات نیز بیشتر می‌شود.
 5. همچنین فلزاتی که در محیط بیرون قرار دارند، در برابر برخورد با مواد شیمیایی نیز مقاوم می‌شوند.
 6. مقاومت در برابر تغییرات دمایی نیز یکی دیگر از مواردی است که استفاده از ضد زنگ‌ها می‌تواند در آن نقش داشته باشد.
 7. ممانعت از ترک خوردگی
 8. پر شدن تمام منفذها و جلوگیری از بروز نشتی به داخل فلزات نیز یکی دیگر از موارد استفاده ضد زنگ است.
 9. استفاده از ضد زنگ باعث دفع قارچ‌ها، جلبک‌ها و سایر آلایندگی‌ها از روی فلزات نیز می‌شود.
 10. با استفاده از ضد زنگ لغزش روی فلزات نیز کم می‌شود.
مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا