دانش و سلامتمجله کسب و کار

درمان ریزش موی زنان

علت ریزش مو در زنان

متخصصین علت ریزش مو در زنان را به چند دسته کلی و اصلی طبقه‌بندی می‌کنند. در حقیقت برخلاف مردان زنان به دلایل به‌خصوصی بیشتر در معرض شدید قرار می‌گیرد. علل اصلی شروع و شدت یافتن ریزش مو در زنان عبارت‌اند از:

 • شروع دوره یائسگی
 • افزایش سطح هورمون آندروژن
 • کاهش ترشح هورمون استروژن و پروژسترون
 • شروع دوره بارداری
 • استرس و تنش روانی
 • کم‌خونی ناشی از فقر آهن
 • ابتلا یا شدت گرفتن اختلال تیروئید
 • شیردهی
 • کمبود ویتامین B
 • عدم تعادل هورمونیTreatment of female hair loss

گاهی دلایل ریزش موی شدید چیزی جز تغییرات هورمونی و تغییرات معمولی هستند که زنان در طول زندگی تجربه می‌کنند. ممکن است ریزش مو شدید ریشه در بروز یک بیماری جدی داشته باشد. در این صورت با مراجعه به پزشک، بررسی علائم، بررسی سابقه پزشکی و بررسی نتیجه می‌توان دلایل ریزش مو شدید را یافت.

درحالی‌که ریزش مو به‌عنوان بخشی از روند پیری یا کهنسالی مردان در نظر گرفته می‌شود، ریزش مو در زنان می‌تواند دلایل زمینه‌ای متفاوتی داشته باشد. بنابراین همواره متخصصین به دنبال درمان ریزش مو در زنان هستند. سبک زندگی، ژنتیک، بیماری‌های خاص، تغییرات هورمونی و دوره‌های مختلفی که زنان در طول زندگی تجربه می‌کنند هریک می‌تواند علت ریزش شدید مو باشند.

برای شروع درمان در ابتدا باید دید منطقی نسبت به روش‌های درمانی داشته باشید و واقع‌بین باشید. برای تقریباً هیچ‌یک از روش‌های درمانی تأثیری قطعی ندارند و بیشترشان عامل بازدارنده هستند.  هیچ روش درمانی، ماده غذایی یا دارویی نمی‌تواند صد در صد مشکل ریزش مو را درمان کند. با وجود این شما می‌توانید با استفاده از برخی از روش‌ها درمان ریزش مو تحت نظر پزشک این مشکل را کنترل کنید. گاهی تکنیک درمانی که پزشک تجویز می‌کند سبب بهبود کامل ریزش مو می‌شود و گاهی بدن فرد به چندین روش درمانی پاسخ خوبی نمی‌دهد.

برخی از روش‌های درمان ریزش مو زنان به شرح زیر است.

 • مصرف مولتی‌ویتامین‌ها تحت نظر پزشک
 • استفاده از روغن‌های طبیعی
 • استفاده از تکنیک ماساژ کف سر
 • مصرف مکمل اسیدفولیک
 • رعایت نظافت موها و شستن موها هر ۲ تا ۳ روز یک‌بار
 • مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین
 • انجام تمرینات یوگا
 • مصرف ویتامین D

درمان ریزش مو زنان در خانه بیشتر جنبه پیشگیری دارد، چراکه با رعایت مواردی می‌توانید جلوی بروز و تشدید ریزش مو را بگیرید:

 • در خانه موهایتان را باز بگذارید
 • برای بستن و مرتب کردن موهایتان از مدل‌های شل استفاده کنید
 • هنگام استحمام موهایتان را چنگ نزنید
 • از شانه با دندانه‌های بزرگ استفاده کنید
 • یک برنامه غذایی خوب و حاوی مواد غذایی مفید برای رشد و تقویت مو تهیه کنید
 • از روغن‌ها و عصاره‌های گیاهی تقویت‌کننده مو همچون روغن زیتون و روغن رزماری استفاده کنید
 • در کنار غذاها تحت نظر پزشک از مکمل‌ها استفاده کنید
 • از ابزار حالت‌دهنده حرارتی استفاده نکنید

به گفته وب‌سایت برخی از عوامل شانس ریزش مو را بیشتر می‌کند. این عوامل عبارت‌اند از:

 • سابقه خانوادگی ریزش مو
 • سن
 • کاهش وزن قابل توجه
 • تغذیه نامناسب
 • برخی بیماری‌ها مانند دیابت و لوپوس

قرص برای ریزش موی زنان

یکی از روش‌های درمان رایج استفاده از قرص برای ریزش مو زنان است. برخی از دلایل ریزش مو که ریشه هورمونی دارند و در اثر اختلالات هورمونی به وجود می‌آیند و تداوم پیدا می‌کنند، با مصرف داروهای به‌خصوص قابل‌کنترل هستند. اما برای اینکه از قرص‌های ریزش مو جهت بهبود این وضعیت استفاده کنید ابتدا باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرید.

بهترین قرص ضد ریزش مو برای زنان با توجه به علت بروز ریزش مو تعیین می‌شود. ریزش مو در زنان اغلب با قرص‌هایی همچون کتوکونازول، قرص آهن، ویتامین D، قرص‌های حاوی بیوتین، متفورمین و مکمل‌های حاوی روی و زینک کنترل می‌شود. درمان ریزش مو زنان با قرص فیناستراید توصیه نمی‌شود. این قرص جهت درمان ریزش مو مردان تجویز می‌شود و در درمان ریزش مو بانوان تأثیری ندارد. همچنین مصرف این دارو برای بانوان باردار ممنوع اعلام شده است.

علت ناگهانی ریزش موی زنان

اگر تا چند روز پیش ریزش مو نداشتید یا حداقل در طول روز تعداد کمی مو از دست می‌دادید ولی امروز متوجه ریزش شدید موهایتان شده‌اید، باید به دنبال عامل بروز این مشکل باشید. خوب است بدانید که حدوداً ۴۰ درصد از بانوان زیر ۵۰ سال دچار ریزش مو می‌شوند. ازجمله دلایل مهم ریزش مو ناگهانی می‌توان به رژیم غلط، آلوپسی آندروژنی، ، ، شیمی‌درمانی، PCOS، مصرف داروهای به‌خصوص همچون داروی ضدبارداری، تلوژن افلوویوم و عفونت اشاره نمود.

علت ریزش مو در زنان بالای ۴۰ سال

علت ریزش مو در زنان بالای ۴۰ سال متعدد است. البته فرقی نمی‌کند که بانوان در چه سنی باشند درهرصورت اگر سلامت بدن به خطر بیافتد یا کارکرد آن دستخوش تغییر ناگهانی شود، ممکن است ریزش مو نیز بروز کند. یائسگی، فقر آهن، رژیم نادرست، کم‌کاری تیروئید، ژنتیک، شوک ناگهانی و ابتلا به بیماری‌های خاص و شیمی‌درمانی ازجمله دلایل ریزش مو در زنان بالای ۴۰ سال محسوب می‌شوند.

بیماری‌های موثر در ریزش موی زنان

مهم‌ترین علت ریزش مو در زنان که ریشه در بروز بیماری دارند عبارت‌اند از:

درمان کم مویی جلوی سر خانم‌ها

غالباً دلیل بروز ریزش و کم مویی جلوی سر بانوان رابطه مستقیمی با نوع رفتار با موها دارند. بیشتر بانوان عادت به بستن موها با کش‌های سفت دارند. بنابراین بستن موها بالا سر و کشیدن بیش‌ازحد آن‌ها سبب کنده شدن تدریجی موها و کم مویی از ناحیه جلوی سر می‌شود. بهترین روش جلوگیری از تشدید این نوع ریزش مو این است که موهایتان را باز بگذارید و از سفت بستن موها خودداری کنید.

علت ریزش مو از وسط سر

دلیل بیولوژیکی کاملاً مشخصی برای بروز این حالت در زنان وجود ندارد. اما ریزش مو از وسط سر بیشتر در زنانی که فشارخون بالا دارند، مبتلا به هستند و اضافه‌وزن دارند مشاهده می‌شود. البته این نوع ریزش مو ممکن است به دلایل دیگری همچون مصرف داروی ضدافسردگی، مصرف داروهایی همچون بتابلاکرها، کم‌کاری و پرکاری تیروئید، استرس و کمبود آهن نیز به وجود بیاید.

ریزش موی شدید در زنان

ریزش موی شدید در زنان یکی از مشکلات شایعی است، که سلامت و زیبایی پوست و موی زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زنان در دوره‌های مختلف زندگی ممکن است دچار ریزش موی شدید شوند. ریزش مو همچون مردان در زنان نیز به دلایل متعددی بروز می‌کند، بنابراین اولین و بهترین گام جهت جلوگیری، کاهش و درمان ریزش موی شدید مراجعه به متخصص است.

علت ریزش مو در زنان یائسه

خوب است بدانید که ۵ تا ۱۰ درصد زنان در دوره یائسگی دچار ریزش مو می‌شوند و از این گروه حدوداً ۴۰ درصد زنان یائسه از ریزش مو شدید رنج می‌برند. زمانی که بانوان هم‌زمان با علائم یائسگی ریزش مو را نیز تجربه می‌کنند، به این معناست که تغییرات هورمونی در حال رخ دادن هستند. با افزایش سن تخمدان‌ها شروع به کاهش تولید هورمون‌های جنسی می‌کنند.

با بروز این تغییرات هورمونی هم‌زمان بدن تلاش می‌کند، خود را با شرایط پیش‌آمده سازگار کند و به این تغییرات پاسخ می‌دهد، بنابراین تغییرات فیزیکی زیادی در زنان یائسه به وجود می‌آید. ریزش مو در دوران یائسگی ارتباط مستقیمی با کاهش تولید و دارد. وقتی بدن با کاهش سطح هورمون‌های زنانه مواجه می‌شود، تغییرات فیزیکی یکی پس از دیگری خود را نشان می‌دهند.

به‌تدریج موها آهسته‌تر رشد می‌کنند و نازک‌تر می‌شوند. هر چه این فرآیند رو به جلو برود با گذشت زمان، کاهش استروژن و پروژسترون باعث افزایش فعالیت هورمون‌های مردانه یعنی می‌شود. آندروژن‌ها باعث کوچک شدن فولیکول‌های مو در سر می‌شوند و در نتیجه ریزش مو شروع می‌شود یا شدت پیدا می‌کند. همچنین افزایش آندروژن سبب افزایش موهای زائد در صورت و دیگر اندام‌های زنان می‌شود که بیشتر در دوره یائسگی مشاهده می‌شود.

درمان ریزش موی هورمونی در زنان

چه در دوره یائسگی باشید و چه در دوره بارداری اگر علت ریزش مو شما هورمونی باشد، غیر قابل‌پیشگیری است. اما سؤال پیش می‌آید که ریزش مو در زنان یائسه درمان می‌شود؟ درمان قطعی برای این مشکل وجود ندارد اما می‌توانید با رعایت مواردی از شدت این ریزش مو بکاهید:

 • موها را هر سه روز یک‌بار با شامپوی ملایم بشویید
 • زمانی که موهایتان خیس است از شانه زدن آن خودداری کنید
 • برای باز کردن گره موها زمانی که مرطوب هستند از شانه با دندانه‌های بزرگ استفاده کنید
 • موهایتان را به‌صورت دم‌اسبی نبندید، چراکه این کار به فولیکول‌های مو استرس بیشتری وارد می‌کند
 • استفاده اتو و سشوار را محدود کنید

بهترین درمان ریزش موی زنان

همان‌طور که اشاره کردیم هیچ بهترین راهی وجود ندارد و درمان ریزش مو در زنان با توجه به علت بروز ریزش مو و شدت آسیب انتخاب می‌شود. اما بهترین درمان، خود مراقبتی و مهربان بودن با موهاست. اگر باردار هستید، دچار تغییرات هورمونی شدید شدید، از اختلال زنانه به‌خصوصی رنج می‌برید و یا اینکه در دوره یائسگی هستید، از این چند نکته پیروی کنید تا تأثیرشان را در کنترل ریزش مو ببینید:

 • ورزش کنید؛ ورزش کردن ضمن اینکه از ابتلا به بیماری‌های مزمن همچون و جلوگیری می‌کند، گردش خون در پوست را افزایش می‌دهد. بنابراین با ورزش کردن می‌توانید سلامت و زیبایی موها را نیز حفظ کنید
 • آب بیشتر بنوشید؛ زنان برای اینکه زیبایی و سلامت پوست و مو را حفظ کنید نیاز دارند در طول روز به ‌اندازه کافی آب بنوشند
 • استرس خود را کم کنید و از قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زا اجتناب کنید
 • یک رژیم غذایی متعادل را دنبال کنید و مواد غذایی میل کنید که بیشترین فایده را برای افزایش ضخامت، درخش و سلامت پوست و مو دارند

چه روش‌هایی برای درمان ریزش مو زنان می‌شناسید؟ ریزش مو هم مانند بسیاری از مشکلات مختلف جسمی دیگر، به درمان نیاز دارد. در برخی مواقع که ریزش مو به صورت موقتی و به دلایل شرایطی به‌خصوص اتفاق می‌افتد، شاید با چند راهکار ساده بتوان آن را برطرف کرد.

بااین‌حال برخی از حالت‌های ریزش مو، مانند ریزش مو به دلیل برخی بیماری‌ها، ریزش مو باسابقه ژنتیکی یا مواردی ازاین‌دست، به درمان پیشرفته‌تری نیاز دارد. هر چه که باشد، این امر آزاردهنده باید به‌سرعت درمان شود. خصوصا در صورت ریزش مو در زنان، درمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای درمان ریزش مو زنان راه کارهای قطعی و مؤثر زیادی وجود دارد که در این جا به بررسی آنها می‌پردازیم.

برای درمان قطعی ریزش موی سر زنان و دریافت بهترین درمان برای ریزش مو باید در دکترتو علاوه بر آشنایی با دکتر پوست و مو خوب، می‌توانید با کمترین دردسر نوبت بگیرید و یا از مشاوره آنلاین و تلفنی با پزشکان استفاده کنید.

علت ریزش مو در زنان

ریزش موی زنان می‌تواند به دلایل مختلفی مانند تغییرات ژنتیکی، زمینه‌های ارثی، تغییر سطح هورمون‌ها، به دنبال مشکلات مختلف زمینه‌ای، آلودگی هوا، رژیم غذایی ناسالم و حتی به‌عنوان بخشی از روند طبیعی پیری در زنان اتفاق بیفتد. تشخیص زودهنگام می‌تواند در پیشگیری از کچلی سر کمک شایانی بکند.

از کم پشت شدن موها گرفته تا طاسی با الگوی زنانه و حالت‌های شدید ریزش مو، از انواع مختلف ریزش مو در زنان است. بسیاری از زنان مبتلا به ریزش مو در سکوت از این مشکل رنج می‌برند و بدون این که به دنبال راهکاری برای درمان ریزش موی زنان باشند، تنها با کوتاه‌کردن موها و تغییر مدل آن سعی در پنهان کردن نازک و ضعیف شدن موهای خود را دارند.

ریزش مو در زنان امر چندان دور از ذهن و غیرمعمولی نیست. حدود ۵ درصد از زنان زیر سی‌سال و ۶۰ درصد از افراد بالای ۷۰ سال با ریزش مو در حالت‌های مختلف درگیرند و از این معضل رنج می‌برند؛ بنابراین درمان ریزش موها در زنان باید بیشتر از گذشته مدنظر قرار بگیرد و به آن توجه بیشتری شود. در میان انواع رایج ریزش مو زنان، ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنتیک یکی از شایع‌ترین شکل ریزش مو در زنان است.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا