عمومیمجله کسب و کار

ویپینگ: دروازه ای برای اعتیاد به نیکوتین

عوارض ویپینگ بدون نیکوتین شاید موضوعی تعجب آور به نظر برسد! اما همانطور که ویپینگ با نیکوتین عوارض دارد، ویپینگ بدون نیکوتین نیز عوارضی هر چند جزئی و کم در پی دارد. برای آشنایی بیشتر با این ضرر ها این مقاله را از دست ندهید!در قرن بیست و یکم جایگزینی انقلابی برای سیگار کشیدن، به اسم سیگار های الکترونیکی (ویپ) به ما معرفی شد. آنها در ابتدا برای کمک به افراد سیگاری در تلاش برای طراحی شده بودند.با این حال، تکامل این دستگاه‌ها تغییری غیرمنتظره بود و منجر به استفاده از ویپینگ و مایعات الکترونیکی بدون نیکوتین (سالت بدون نیکوتین) شد.

نیکوتین ترکیبی از روانگردان های اولیه موجود در تنباکو است که به دلیل اثرات محرک و ماهیت اعتیادآور آن، شناخته می شود. با درک مکانیزم اعتیاد به نیکوتین، خوانندگان این مقاله بینش های ارزشمندی را در مورد اینکه چرا مردم به ویپینگ بدون نیکوتین به عنوان یک جایگزین روی می آورند، بدست خواهند آورد.در زیر به فواید و عوارض ویپینگ بدون نیکوتین می پردازیم، چند دقیقه با ما همراه شوید و با استفاده از راهنمایی هایمان، بهترین تصمیم را برای سلامتی خود باخرید ویپینگ از فروشگاه ویپ تهران بگیرید!

مزایای ویپ بدون نیکوتین

یکی از مزایای بی شمار ویپینگ نسبت به کشیدن سیگار این است که می توانید میزان نیکوتین موجود در مایع ویپ خود را کنترل کنید. شما همچنین می توانید قدرت ویپ خود را با ترجیحات شخصی خود تنظیم کنید.

اجتناب از اعتیاد به نیکوتین

یکی از دلایل اصلی که افراد ویپینگ بدون نیکوتین را انتخاب می کنند، اجتناب از اعتیاد به نیکوتین است. نیکوتین به دلیل ماهیت بسیار اعتیادآور خود شناخته شده است و بسیاری از مردم به دنبال جایگزینی برای رهایی از این اعتیاد هستند.انتخاب یک مایع ویپ غیر نیکوتینی می تواند به شما کمک کند تا با یک عمل جایگزین، مصرف شیرینی و میان وعده های مضر خود را کاهش دهید. با بسیاری از طعم های مختلف موجود، می توانید بدون نگرانی در مورد کالری یا نیکوتین از یک تجربه خوشمزه و شیرین لذت ببرید!

مایعات الکترونیکی بدون نیکوتین، دارای طیف گسترده ای از طعم ها هستند که به مصرف کنندگان اجازه می دهد آزمایش کنند و طعم دلخواه خود را بیابند.اگر به دنبال این هستید که خود را از اعتیاد به سیگار جدا کنید، در این صورت استفاده از سطوح پایین نیکوتین می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. اگر شما نیز به سیگار یا ویپینگ علاقه شدیدی دارید، شاید انتخاب گزینه غیر نیکوتینی انتخاب گزینه غیر نیکوتینی فوایدی برای سلامتی شما داشته باشد. همچنین اگر اثرات مضر دراز مدت دود تنباکو شما را اذیت کرده است، در این صورت تلاش برای ویپینگ بدون نیکوتین می تواند یک روش موثر باشد.

اگر اثرات مضر مصرف بیش از حد نیکوتین مانند سرگیجه، بی حالی یا حالت تهوع را احساس می کنید، ممکن است بخواهید یک استراحت کوتاه مدت از نیکوتین داشته باشید که از این طریق میتوانید مصرف نیکوتین خود را به حداقل برسانید. اثرات نامطلوب ویپینگ بدون نیکوتین به طور قابل توجهی کمتر از ویپینگ با نیکوتین است، زیرا ویپینگ با نیکوتین می تواند منجر به اعتیاد به نیکوتین شود، که به نوبه خود  عملکرد صحیح مناطق خاصی از مغز را بدون نیکوتین دشوار میکند.

در خطر نبودن اطرافیان تان

بر خلاف محصولات نیکوتین دار، ویپ های غیر نیکوتینی معمولاً از افزودنی های مصنوعی ساخته نمی شوند. که این یعنی وقتی صحبت از آسیب رسیدن به کودکان و حیوانات خانگی تان می شود، می توانید از لحاظ مسائل ایمنی خاطر جمع باشید.

کاهش نگرانی ها برای سلامتی

اعتقاد بر این است که فقدان نیکوتین برخی از خطرات بهداشتی و سلامتی مرتبط با ویپینگ را کاهش می دهد. اگرچه بسیاری از مردم از غلظت دود بیشتر لذت می برند، اما برخی دیگر به طور جدی از آن متنفرند. اگر شما یکی از کسانی هستید که با گلوزدگی ویپ نیکوتینی، دست و پنجه نرم می کنید، تغییر به نسخه غیر نیکوتینی راهی عالی برای لذت بردن از این تجربه بدون تحریک گلو است.

اگر سیگار کشیدن را با کاهش استرس مرتبط می‌دانید و هر زمان که احساس استرس می‌کنید به دنبال سیگار می‌روید، ویپینگ بدون نیکوتین می‌تواند به شما در مبارزه با این عمل کمک کند. با این حال، همیشه باید تلاش کنید تا اضطراب خود را مستقیماً برطرف کنید.(اگر چه ویپینگ ممکن است به کاهش اضطراب شما کمک کند، اما نمی‌تواند آن را درمان نماید.محصولات ویپینگ غیر نیکوتینی معمولاً در مقایسه با نسخه‌های نیکوتینی که تقاضای بیشتری دارند، قیمت بسیار مقرون به صرفه و ارزان‌تری را دارا هستند.

معایب احتمالی ویپینگ بدون نیکوتین

از عوارض ویپینگ بدون نیکوتین صرف نظر از اینکه نیکوتین استفاده نمی شود، شامل استنشاق مایعات الکترونیکی بخار شده ای است که حاوی نیکوتین نیستند. این مایعات الکترونیکی عمدتاً از پروپیلن گلیکول (PG)، گلیسیرین گیاهی (VG)، طعم‌دهنده‌ها و گاهی اوقات افزودنی‌های دیگر تشکیل شده‌اند. مصرف کنندگان اغلب، ویپینگ بدون نیکوتین را به عنوان وسیله ای برای لذت بردن از ویپینگ بدون خاصیت اعتیادآور نیکوتین انتخاب می کنند. نیکوتین یک ماده اختیاری در ویپینگ است، با ویپینگ بدون نیکوتین (بدون استفاده از ماده شیمیایی اعتیادآور)، همچنان می‌توانید از طعم، تجربه، و دود ویپینگ لذت ببرید.مزیتی که دستگاه های ویپینگ دارند این است که به تدریج می توانید نیکوتین خود را کاهش یا افزایش دهید؛ از این رو اگر قصد کاهش میزان نیکوتین مصرفی خود را دارید رفته رفته می توانید نیکوتین ای جویس های خود را کاهش دهید.

تاثیر ویپ بر گلو و ریه ها

هنگامی که مواد شیمیایی خارجی را به ریه های خود استنشاق می کنید و طولانی مدت و بیش از حد در معرض آن قرار می گیرید، می تواند باعث آسیب شود. بنابراین برای دوری هر چه بیشتر از عوارض ویپینگ بدون نیکوتین، شما باید نسبت به میزان مصرف خود پاسخگو باشید. درست است مایعات ویپ بدون نیکوتین عاری از مواد شیمیایی سمی همراه با نیکوتین هستند، اما این بدان معنا نیست که شما نیازی به مصرف مسئولانه ندارید و می توانید مقادیر زیادی از آن مصرف کنید. بسته به مواد تشکیل دهنده، ممکن است متوجه کاهش حس چشایی، سرفه و سردرد یا سرگیجه شوید.

ویپینگ، صرف نظر از محتوای نیکوتین، شامل استنشاق مواد آئروسل به داخل ریه ها است. این عمل ممکن است منجر به مشکلات تنفسی از جمله سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس شود. برخی از افراد حساسیت بیشتری نسبت به مواد موجود در مایعات الکترونیکی دارند که می تواند این علائم را تشدید کند.برخی از طعم‌دهنده‌ها و افزودنی‌های موجود در مایعات الکترونیکی ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک در برخی از مصرف کنندگان شود. علائم می تواند از تحریکات خفیف پوست تا پاسخ های آلرژیک شدیدتر متغیر باشد.

پتانسیل برای شروع دوباره سیگار

برخی استدلال می کنند که ویپ بدون نیکوتین می تواند به عنوان دروازه ای برای شروع دوباره محصولات حاوی نیکوتین عمل کند و افراد را به سیگار کشیدن یا استفاده از سیگارهای الکترونیکی مبتنی بر نیکوتین بازگرداند.صنعت ویپینگ تابع مقررات در حال تحول است. در دسترس بودن و ایمنی مایعات الکترونیکی بدون نیکوتین ممکن است با اجرای سیاست های جدید دولت ها تغییر کند.

اثرات بلندمدت ویپینگ، به ویژه ویپینگ بدون نیکوتین، هنوز به طور کامل شناخته نشده است. تحقیقات در حال انجام است، و ممکن است سالها طول بکشد تا مشخص شود که آیا خطرات سلامتی نهفته مرتبط با این عمل و عوارض احتمالی ویپینگ بدون نیکوتین فقط به همین موارد خاتمه می یابد یا نه.ویپ بدون نیکوتین، مانند همه چیز، باید در حد اعتدال مصرف شود، و اگر شروع به احساس عوارض نامطلوب کردید، باید آن را متوقف کنید و به دنبال مشاوره پزشکی باشید. استعمال بدون نیکوتین ممکن است انتخاب ایمن‌تری به نظر برسد، اما کاملاً عاری از عوارض جانبی نیست. اکنون که با مزایا و معایب ویپ بدون نیکوتین آشنا شدید، مقایسه ی کوچکی از سیگار با ویپینگ بدون نیکوتین ببینیم:

مقایسه ی سیگار با ویپینگ:

 1 سلامتی

سیگار: سیگار کشیدن با طیف وسیعی از خطرات سلامتی جدی از جمله سرطان ریه، بیماری قلبی و مشکلات تنفسی مرتبط است.ویپینگ بدون نیکوتین: استعمال ویپینگ بدون نیکوتین عموماً کمتر از سیگار مضر است، اما کاملاً بی خطر نیست. از عوارض ویپینگ بدون نیکوتین ممکن است سیستم تنفسی را تحریک کند و برخی اثرات ناشناخته درازمدت سلامتی داشته باشد.

 2 اعتیاد آور بودن

سیگار: نیکوتین موجود در سیگار بسیار اعتیادآور است.ویپینگ بدون نیکوتین: ویپینگ بدون نیکوتین مانند محصولات حاوی نیکوتین اعتیاد آور نیستند، اما همچنان می تواند باعث ایجاد عادت شود.

 3 دود/بخار

سیگار: سیگار کشیدن دود دست دوم مضر تولید می کند که می تواند بر دیگران تأثیر بگذارد.ویپینگ بدون نیکوتین: ویپینگ آئروسل (بخار) تولید می کند که عموماً نسبت به دود دست دوم مضرتر نیست، اما کاملاً بی ضرر هم نیست.

 4 بو و لکه

سیگار: سیگار می تواند بوی قوی و ماندگاری به جا بگذارد و باعث لکه شدن دندان ها شود.ویپینگ بدون نیکوتین: ویپینگ معمولا در مقایسه با سیگار کشیدن بو و لکه کمتری ایجاد می کند.

 5 هزینه

سیگار: سیگار کشیدن معمولاً در دراز مدت گرانتر از ویپینگ است.ویپینگ بدون نیکوتین: ویپینگ می‌تواند ارزان‌تر باشد، زیرا ممکن است هزینه اولیه به دلیل خرید دستگاه ویپینگ بیشتر باشد، اما هزینه‌های مداوم اغلب کمتر است.

 6 دسترسی

سیگار: سیگار به طور گسترده در فروشگاه ها موجود است.ویپینگ بدون نیکوتین: محصولات ویپینگ نیز در دسترس هستند، اما در دسترس بودن آنها ممکن است تابع مقررات و محدودیت ها باشد.

 7 پذیرش اجتماعی

سیگار: سیگار به دلیل خطرات سلامتی و دود دست دوم سیگار، به طور فزاینده ای از نظر اجتماعی غیرقابل قبول است. استعمال دخانیات اغلب در مکان‌های عمومی ممنوع است و ممکن است به مکان‌های مشخصی برای سیگار کشیدن نیاز داشته باشد.ویپینگ بدون نیکوتین: مصرف ویپ ممکن است در برخی مکان‌های عمومی بیشتر پذیرفته شود، اما همچنان بسته به مقررات محلی ممکن است با محدودیت‌هایی مواجه شود.

 8طعم

سیگار: گزینه های طعم در سیگارها محدود است و طعمی دودی مانند دارد.ویپینگ بدون نیکوتین: ویپینگ طیف گسترده ای از طعم ها را ارائه می دهد که و آن را برای ترجیحات ذائقه شخصی قابل تنظیم‌تر می‌کند.

 9 اثرات زیست محیطی

سیگار: سیگار باعث تولید ته سیگار و مواد شیمیایی مضر می شود که می تواند به محیط زیست آسیب برساند. ویپینگ بدون نیکوتین: ویپینگ می‌تواند زباله کمتری تولید کند، اما اگر دستگاه‌ها به درستی دور ریخته نشوند، ممکن است همچنان باعث ایجاد زباله‌های الکترونیکی شود.

بالاخره ویپ بدون نیکوتین یا سیگار!؟

در دنیای امروز که  15 سال از معرفی ویپینگ می گذرد، تحقیقات گسترده ای بر روی این محصول و مصرف کنندگان آن انجام شده است. بر اساس این مطالعات، ثابت شده است که ویپینگ هیچ خطر مرگ و میر فوری برای مصرف کنندگان آن ندارد، در حالی که این موضوع در تضاد کامل با سیگار است، جایی که آمار نشان می دهد از هر سه سیگاری دو نفر به دلیل بیماری های مرتبط با سیگار جان خود را از دست می دهند.به طور خلاصه، استعمال بدون نیکوتین معمولاً کمتر از سیگار کشیدن مضر است، اما کاملاً بدون خطر نیست! انتخاب آگاهانه و در نظر گرفتن اثرات سلامت و مقررات محلی هنگام تصمیم گیری بین این دو ضروری است. ترک سیگار به طور کلی بهترین گزینه برای بهبود سلامت طولانی مدت است.

اثرات طولانی مدت ویپ هنوز به طور قطعی ثابت نشده است. با این حال، مطالعات بر روی علاقه مندان که سال ها از ویپینگ استفاده کرده اند، هیچ تاثیر منفی بر سلامتی نشان نمی دهد.ذکر این نکته ضروری است که ویپینگ در درجه اول به عنوان یک ابزار ترک سیگار برای افراد وابسته به نیکوتین طراحی شده است. بنابراین، برای افراد غیر سیگاری نیازی به امتحان ویپینگ ندارند. علاوه بر این، نوع دستگاه و مایع الکترونیکی مورد استفاده می‌تواند تأثیر مستقیمی بر خطرات احتمالی سلامتی مرتبط با ویپ داشته باشد، بنابراین انتخاب محصولات باکیفیت از برندهای معتبر بسیار مهم است.

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا