اجتماعمجله کسب و کار

نحوه نوشتن رزومه کاری مهندس برق

نحوه نوشتن رزومه مهندس برق به همراه نمونه رزومه تکمیل شده

در این صفحه، می خواهیم به طور تخصصی و متمرکز درباره رزومه کاری رشته مهندسی برق و نحوه نوشتن رزومه در این حوزه کاری با شما صحبت کنیم.

آنچه در این صفحه خواهید خواند شامل: معرفی بخش های اصلی یک رزومه کاری، نحوه نوشتن هر یک از این بخش برای رشته برق به علاوه نمونه رزومه کاری تکمیل شده ای است که توسط رزومه ساز رایگان آماده شده است.

در ضمن می توانید هم گام با مطالعه آموزش های این مقاله، در صفحه ای دیگر فرم رزومه ساز ما را باز کنید و رزومه خود را ساخته و فایل PDF آن را به رایگان در قالب های متنوع گرافیکی دانلود نمایید.

نحوه نوشتن رزومه کاری مهندس برق

در نوشتن رزومه برای هر شغل و حرفه ای همواره چند نکته اصلی را باید رعایت نمایید:

 • هدفمندی رزومه: به گمان طولانی تر شدن و پُر شدن رزومه، هرچیزی را در آن ننویسید. تنها بخش هایی که کارفرما نیاز دارد را در فرم رزومه تان قید کنید. (بخش زیادی از این اطلاعات مورد نیاز در آگهی استخدامی آمده است)
 • خلاصه نویسی: مدیران شرکت ها در حد چند ثانیه برای هر رزومه وقت می گذارند. اگر رزومه تان خیلی طولانی و با جزییات باشد، قطعاً شانس استخدام را از دست می دهید و رزومه تان به علت ناهمگونی اطلاعات و مرتبط نبودن با فرصت شغلی مورد نظر، حذف خواهد شد.
 • خطاهای فردی: خیلی دقت کنید که خطای تایپی و خطای نگارشی در رزومه نداشته باشید. حتماً یک یا دو بار رزومه تان را چک کنید.
 • نوشتن رزومه عمومی: برای هر فرصت شغلی رزومه جداگانه بسازید. حتماً هر بار رزومه را برای ان شرکت ویرایش کنید و تمامی اطلاعات را بر اساس ملزومات آن شغل، پالایش و اولویت بندی کنید.

بخش های اصلی رزومه کاری

در ادامه بخش های مختلف یک رزومه را معرفی می کنیم و نحوه نوشتن هر قسمت از روزمه را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

اطلاعات شخصی

اطلاعات فردی همواره باید در بالاترین قسمت رزومه نوشته شود. این اطلاعات فردی شامل عنوان رزومه، تصویر شخصی، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد،جنسیت، وضعیت خدمت سربازی آقایان، وضعیت تاهل است.

عنوان رزومه همان عنوان شغلی است که برای رسیدن به آن اپلای کرده اید. به هیچ وجه از کلمات رزومه، رزومه کاری، کاری، CV و غیره در این بخش استفاده نکنید!

درباره تاریخ تولد اگر سن شما مزیت به حساب می آید آن را بنویسید، اما اگر در دوران میانسالی قرار دارید و ممکن است سن تان باعث رد شدن رزومه تان شود، پس از نوشتن آن صرف نظر کنید.

نکته پایانی برای این بخش اینکه حتماً از یک عکس رسمی و با کیفیت استفاده کنید و از عکس کارت ملی خود استفاده نکنید و یک عکس پرسنلی یا آتلیه ای رسمی با کیفیت و اسکن شده را در رزومه تان قرار دهید.

اطلاعات تماس

در فرم رزومه ساز بعد از اطلاعات پایه شروع به نوشتن بخش اطلاعات تماس می رسد. این قسمت شامل ایمیل، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت، وبسایت و آدرس محل سکونت است.

ایمیلی که در رزومه می نویسید باید معرف شما باشد. پس از ایمیل های نامتعارف و مبهم استفاده نکنید. آدرس ایمیل باید شامل نام کامل یا مخفف نام و نام خانوادگی و ترکیب آن با یک عدد معنادار (مانند تاریخ تولد یا سن) باشد.

حتماً علاوه بر شماره همراه، یک شماره تلفن ثابت نیز در رزومه بنویسید تا خیالتان راحت باشد که اگر رزومه تان انتخاب شد، مسئول استخدام شرکت به راحتی بتواند به شما خبر دهد.

دررابطه با آدرس برای شرکت ها مهم است که فاصله محل زندگی شما تا شرکت چقدر است، پس توصیه می شود که آدرس تان را در رزومه کاری تان بنویسید.

    ✘ آدرس ایمیل غیر حرفه ای

        engineer86@gmail.com

        electric120@gmail.com

        powerengineer@gmail.com

        queen.007@gmail.com

    ✔ آدرس ایمیل حرفه ای

        m.lashkari@gmail.com

        mona.L.1991@gmail.com

        M.L@gmail.com

        Mona.Lashkari@gmail.com

توصیف خلاصه

توصیف خلاصه، خلاصه رزومه، درباره من این ها نام مختلف بخش معرفی خلاصه رزومه کاری است. شاید مهم ترین بخش رزومه برای استخدام مهندس برق همین بخش باشد. بخش توصیف خلاصه همواره باید در نیمه بالایی رزومه باشد و در آن باید درباره مهم ترین و ارزشمندترین مهارتها و اطلاعات شغلی خود، در یک پاراگراف کوتاه صحبت کنید. البته می توانید این بخش را بصورت لیست نشانه دار بنویسید.

این قسمت از رزومه نقش سکوی پرتاب شما را دارد، پس حتماً یک توصیف خلاصه خوب و حرفه ای بنویسید. در قسمت زیر چند نمونه توصیف خلاصه برای شما آماده کرده ایم:

 • مهندس برق مخابرات با 7 سال سابقه کار تخصصی در زمینه GSM، موبایل، بهینه سازی، TSSR، ترانسمیشن و پهنای باند Ge
 • کارشناس ارشدبرق کنترل با بیش از 7 سال سابقه کار در زمینه پروژه های طراحی و پیاده سازی سیستم های کنترل و اتوماسیون صنعتی، طراحی، برنامه نویسی و پیاده سازی پروژه های مبتنی بر اینترنت اشیاء (IOT) و شبکه های بیسیم سنسوری (WSN) و آشنا با تکنیک های آنالیز داده های جمع آوری شده (Data Science)
 • مهندس برق قدرت با سابقه بیش از 3 سال کار در آزمایشگاه فشارقوی دانشگاه امیرکبیر و علاقمند به طراحی و ساخت مدارهای الکترونیک قدرت و بررسی حالت های گذرا در سیستم های قدرت

سوابق تحصیلی

سوابق تحصیلی رزومه مهندس برق نکته خاصی ندارد. فقط اینکه از بالاترین مدرک تحصیلی شروع به نوشتن این بخش کنید و مدارج تحصیلی بالاتر، باید زودتر نوشته شوند. اگر مدرک دانشگاهی دارید، دیگر سوابق دوران دبیرستان را در رزومه تان ننویسید.

سوابق کاری

دربخش سوابق شغلی باید ترتیب زمانی وارونه را رعایت کنید. یعنی 3 تا 5 مورد از سوابق شغلی مرتبط با شغل آینده تان را انتخاب کنید و از جدیدترین آن ها شروع به نوشتن کرده و آخرین ردیف شغلی تان در زومه باید قدیمی ترین این سوابق کاری گلچین شده، باشد. می توانید در نمونه رزومه کاری این مقاله، این روش را مشاهده نمایید.

مهارت ها

مهم ترین بخش رزومه کاری، بخش مهارت ها است. چرا که بیشترین میزان بررسی کارفرمایان مربوط به این قسمت از رزومه است.

بخش مهارت ها به دسته تقسیم کنید:

 • مهارت های سخت: مهارت سخت شامل مهارت های فنی و تخصصی رشته برق است.
 • مهارت های نرم : مهارت نرم شامل قدرت ارایه مطلب، فن بیان، توانایی های اجتماعی و ارتباطی و مواردی از این قبیل است.
 • مهارت زبان: اگر می خواهید در خارج از ایران کار کنید و مشغول نوشتن رزومه انگلیسی هستید، باید بدانید که مهم ترین توانایی شما برای کارفرمای خارجی مهارت زبان است. در ضمن در رزومه انگلیسی هر زبانی که آشنایی یا تسلط دارید را بنویسید. به عنوان مثال خیلی از کارجویان ایرانی، زبان مادری خود را در بخش زبان رزومه نمی نویسند.
 • اگر هم رزومه فارسی می سازید، حتماً هر زبانی غیر از فارسی را در رزومه بنویسید. به عنوان مثال اگر به زبان آذری، ترکی استانبولی، ارمنی، گرجی، عربی و هر زبان دیگری آشنایی دارید، آن را در رزومه تان بنویسید.

    ✔ مهارت های سخت

 • نرم افزار Proteus
 • نرم افزار Desginer 555
 • میکروکنترلر AVR
 • نرم افزار LabVIEW
 • نرم افزار ETAP
 • نرم افزار BASCOM

    ✔ مهارت های نرم

 • کارگروهی
 • قدرت ارایه مطلب
 • روابط عمومی
 • توانایی حل مسئله
 • قدرت تجزیه و تحلیل
 • قدرت مذاکره

گواهینامه ها

یکی از بخش های مهم برای دانشجویان و مهندسین تازه کار برق این قسمت است. به کمک گواهینامه ها می توانید بخش مهارت خود را تقویت کنید و به نحوی به کارفرما تضمین دهید که آن مهارت را به خوبی فرا گرفته اید. زمانی که سابقه کار دارید، شرکت هایی که در ان ها کارکرده اید، نشان دهنده مهارت و توانایی شما هستند، اما زمانی که تازه می خواهید وارد بازار کار شوید، باید از این گواهینامه ها برای اعتبار بخشیدن به مهارت های خود استفاده نمایید.

پروژه ها و تحقیقات

اگر پروژه ای انجام داده اید، حتما درباره وسعت پروژه، میزان بودجه پروژه و همین طور نقش خود در آن پروژه و دستاوردهایتان توضیح دهید. اگر لینک مرتبطی هم برای اطلاعات مشروح پروژه دارید، میتوانید در فرم رزومه ساز آن لینک را قرار دهید.

در بخش تحقیقات نیز می توانید ترجمه ها، تالیفات و مقالات منتشر شده خود را در رزومه تان نوشته و درباره آن توضیح مختصری بنویسید. در این بخش نیز می توانید لینک مرتبط به هر اثر را در پایین آن قرار دهید.

نحوه نوشتن رزومه مهندس برق

رشته مهندسی برق جزو رشته‌های پرطرفدار به خصوص در میان آقایان است. بسیاری از مهندسان برق تمرکز خود را بر تولید برق و ارتباطات از راه دور منعطف کرده‌اند. اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی، لازم است مهارت‌های خود را در بخش‌های مختلف ارتقا دهند.

برای استخدام در یک شرکت، سازمان، کارخانه، پالایشگاه و یا هر محلی که به مهندس برق احتیاج است، به چیزی بیشتر از تخصص نیاز دارید و آن همگام شدن با تغییرات بازار کار و روند استخدام نیروی جدید است. اولین گام در این راه نوشتن و تنظیم یک رزومه مهندسی برق است که در این مقاله سعی داریم گام به گام شما را در مسیر نوشتن یک رزومه خوب و حرفه‌ای برای مهندسی برق همراهی کنیم.

چطور یک رزومه مهندسی برق بنویسیم؟

برای اینکه بدانید برای ساخت رزومه مهندس برق از کجا شروع کنید و چطور ادامه دهید، بهتر از قبل از هر چیز یک نمونه رزومه مهندس برق را بررسی کنید. این کار به شما ایده می‌دهد که در هر بخش چه مواردی را باید ذکر کنید. حال این موارد را با توجه به تجربیات و سوابق کاری و آکادمیک خود تنظیم کنید. بطور کلی قوانین رزومه نویسی برای تمام مشاغل و رشته‌ها یکسان است و تنها در محتوا و متن تفاوت وجود دارد. نکته مهم این است که کل متن و محتوا باید با مهندسی برق مرتبط باشد و تا حد امکان خلاصه و مختصر باشد.

بازار کار مهندسی برق

با پیشرفت تکنولوژی تمرکز مهندسان برق از دو صنعت تولد برق و ارتباط از راه دور برداشته شد و به شاخه‌های دیگر برق سوق پیدا کرد. امروزه مهندسان برق در زمینه زیر فعالیت می‌کنند:

 • هوافضا: بسیاری از سیستم‌های هواپیمایی به مدارهای الکتریکی احتیاج دارند.
 • خودرو: از آنجا که وسایل نقلیه با سیستم‌ و قطعات الکترونیکی کار می‌کنند، مهندسان باید قطعات را طراحی و آزمایش کنند.
 • انرژی: تولید و تست دستگاه‌های برقی.
 • پزشکی: شامل تولید دستگاه‌های مصنوعی پیچیده در زمینه پزشکی است.
 • کشتیرانی: کمک به توسعه موتورها و تمام تجهیزات کشتی.
 • نفت و گاز: مهندسان در این زمینه، برق و الکترونیک را در پالایشگاه‌ها طراحی و نگهداری می‌کنند.

همچنین بخشی از بازار کار رشته مهندسی برق در زمینه رایانه‌ها و اینترنت و تلفن هوشمند و همینطور وسیله‌های جدیدی که از طریق اینترنت کار می‌کنند که خوشبختانه در حال تکثیر هستند نیز استفاده می‌شود. برق در همه صنایع در سنسورها، محرک‌ها و کنترل‌کننده‌ها مورد نیاز است بنابراین می‌توان گفت بازار کار برای این رشته مهندسی خوب و وسیع است. اما همانطور که بیان شد لازم است برای استخدام در یک شرکت و سازمان معتبر، یک رزومه خوب تنظیم و ارائه کنید.

متن و محتوای رزومه مهندس برق

1.      خلاصه رزومه یا درباره من

توصیف شخصی یک پاراگراف دو تا پنج جمله‌ای است که به شما امکان می‌دهد تا شخصیت حرفه‌ای خود را توصیف کنید و از بزرگترین موفقیت‌ها و دستاوردهای خود برای کارفرما و تیم استخدام بگویید. همچنین در این بخش می‌توانید از آن جنبه شخصیتی خود که به ارتقاء کاری شما و محلی که در آن مشغول به کار بوده‌اید صحبت کنید.

یک راه خوب برای نوشتن یک تصیف شخصی حرفه‌ای این است که ابتدا دیگر بخش‌های روزمه را بنویسید و سپس از مطالب نوشته شده برای این بخش الهام و کمک بگیرید. راه دیگر استفاده از نمونه رزومه مهندس برق است که ما در سایت CVresume.ir در اخیتار شما می‌گذاریم. در آخر این نکته را در نظر داشته باشید که در بخش توصیف شخصی باید از کلمات کلیدی و رایج در رشته مهندسی برق استفاده کنید.

    نمونه توصیف شخصی رزومه مهندس برق:

مهندس برق نوآور و خلاق با 4 سال سابقه اثبات شده در ارزیابی سیستم‌های الکتریکی و استفاده سودمند از دانش برق. دارای تخصص و مهارت در تشخیص دقیق و ارزیابی مسائل و ارائه راه حل‌های مناسب در زمینه برق و الکترونیک. توانمند در طراحی، نمونه سازی و آزمایش سیستم‌ها و قطعات الکترونیکی. متعهد به کار به عنوان عضوی از یک تیم مشترک و پرتلاش برای استفاده از دانش و تخصص و تجارب برای دستیابی به نتایج مطلوب مهندسی…

2.      بخش مهارت‌ها در رزومه مهندس برق

مهارت اندازه گیری توسط مهندس برقبخش مهارت‌ها باید توانایی پررنگ کردن رزومه شما در چشم یک کارفرما را داشته باشد؛ از طریق یک راه میانبر که بتواند آنچه در چنته دارید و مورد نیاز کارفرما است را نمایش دهد. بخش‌ مهارت‌ها یک لیست آگاهانه نه از مهارت‌هایی که برای انجام کار لازم است، بلکه از مهارت‌هایی که شما را از سایر کاندیدا و متقاضیان کار متمایز کند و رزومه مهندسی برق شما را از سایر کاندیدا جدا کند. لیستی از تمام مهارت‌ها، پروژه‌ها و دستاوردهای خود تهیه کنید و در آخر آن‌هایی که مرتبط با زمینه‌های کاری رشته مهندسی برق هستند را دستچین کنید.

لیست مهارت‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم بندی کنید:

 • سطح ورود: مهارت‌هایی که در بدست آوردن شغلی در این صنعت لازم و ضروری است.
 • سطح شایستگی: مهارت‌هایی که برای انجام یک پروژه از ابتدا تا سطح متوسط لازم است.
 • سطح حرفه‌ای: مهارت‌های کمیابی که از طریق تجارب کاری در محل کار، گواهینامه‌ها و یا سمینارهای آموزشی کسب شده اند.

هرچه تخصص شما در سطح بالاتری باشد، احتیاج به ذکر مهارت‌های ابتدایی کمتر می‌شود. در یک دسته بندی دیگر می‌توانید مهارت‌های سخت و نرم را نام ببرید. مهارت‌های سخت شامل توانایی‌های عملیاتی یک مهندس برق و مهارت‌های نرم شامل آندسته از توانایی‌های اجتماعی و سازمانی است که به شما امکان شکوفایی در محل کار را می‌دهد.

    مهارت‌های سخت مهندس برق:

 • ریاضیات
 • فیزیک
 • طراحی جریان
 • تئوری و آنالیز سیستم‌های خطی
 • شماتیک برق
 • جمع آوری و تحلیل داده
 • آماده سازی برنامه‌های عملیاتی
 • تعمیر و نگهداری تجهیزات

    مهارت‌های نرم مهندسی برق:

 • ارتباطات
 • صبر
 • تطبیق پذیری
 • مدیریت پروژه
 • کار گروهی
 • حل مسئله

3.      سوابق کاری رزومه مهندس برق

در این بخش از رزومه مهندس برق شما این فرصت را دارید که جزئیات پروژه‌هایی که انجام داده‌اید، چالش‌هایی که در مسیر این پروژه‌ها بر آن‌ها غلبه کرده‌اید و دستاوردهای خود را شرح دهید. نحوه رویارویی شما با مشکلات و حل مسئله برای کارفرماها حائز اهمیت است. همچنین ابزارهایی که استفاده کرده‌اید چه سخت‌افزاری و چه نرم‌افزاری را ذکر کنید و تا جایی که می‌توانید از اعداد و ارقام برای نشان دادن نتایج و موفقیتتان استفاده کنید.

    بطور کلی در بخش سوابق کاری به این اطلاعات اشاره کنید:

 • سیستم‌ها و اجزاء ارزیابی شده
 • تست محصولات نهایی
 • تحقیق در مورد روش‌های ساخت
 • اطمینان از کیفیت و ایمنی محصول
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها
 • مدارهای طراحی شده

4.      سوابق تحصیلی

سوابق تحصیلی رزومهبیشتر مهندسان برق به دلیل تخصصی بودن دانش برق و الکترونیک، حداقل مدرک لیسانس را دارند. اما ممکن است افرادی کار خود را به عنوان تکنسین فنی آغاز کرده باشند که در این صورت لازم است گواهینامه‌های لازم را کسب کرده و در رزومه مهندسی برق این گواهی‌ها را لیست کنند. در نوشتن سوابق به تحصیلی به مدرک و درجه، محل اخذ مدرک، مدت زمان گذران دوره تحصیلی و دستاوردها را ذکر کنید.

    قالب و فرمت رزومه مهندسی برق

برای اینکه یک رزومه خوب مهندسی برق تنظیم کنید، علاوه بر واژه‌ها و متن باید به ظاهر رزومه هم توجه کنید. یک راه استفاده از قالب‌های آماده و استاندارد رزومه ساز آنلاین CVresume.ir است. بطور کلی از اساسی‌ترین نکات قالب رزومه این است که تا حد امکان ساده و مرتب و منظم طراحی شود.

    برای تنظیم قالب و فرمت رزومه مهندس برق از این قوانین پیروی کنید:

 • فونت رزومه باید خوانا باشد. هرگز از فونت‌های فانتزی و پیچیده استفاده نکنید.
 • اطلاعات تماس خود را در رزومه برجسته و مشخص کنید.
 • در استفاده از رنگ زیاده روی نکنید و به رزومه به چشک یک بوم نقاشی نگاه نکنید. یک رنگ روشن کمک کننده است.
 • از جدول و پاورقی و هدر در رزومه استفاده نکنید.
 • قبل از ارسال از بدون خطا بودن متن رزومه اطمینان حاصل کنید و در صورت امکان از یک شخص دیگر بخواهید رزومه‌تان را بخواند و نظر بدهد.
 • هر بخش را عنوان بندی کنید و به یاد داشته باشید که دسترسی به داده‌های شما باید آسان باشد.
 • فایل رزومه را به درستی نام گذاری و در فرمت PDF ارسال کنید.
 • متن رزومه باید با فرمت معکوس زمانی نوشته شود.

سوالات متداول

رزومه مهندسی برق باید در چند صفحه نوشته شود؟

در صورتیکه بیش از 10 سال سابقه کار در زمینه مهندسی برق دارید، می‌توانید رزومه خود را دو صفحه‌ای تنظیم کنید اما بطور کلی بهتر است رزومه خلاصه و کوتاه و نهایتاً در یک صفحه جمع شود.

آیا رزومه مهندس برق قالب خاصی دارد؟

یک قالب اختصاصی و ویژه برای رزومه مهندسی برق وجود ندارد و قالب رزومه مهندسی برق هم از قوانین کلی دیگر رزومه‌ها تبعیت می‌کند. اما با توجه به اصول استاندارد رزومه نویسی جهانی، رزومه‌سازهای آنلاین یکسری قالب‌های آماده برای مشاغل مختلف طراحی و در دسترس متقاضیان کار قرار داده‌اند.

آیا برای استخدام در مشاغل مرتبط با مهندسی برق باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشیم؟

در بیشتر موارد و به خصوص برای شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر لازم است حداقل مدرک لیسانی مهندسی برق در گرایش‌های مختلف را در رزومه ذکر کنید اما بعضی مشاغل تکنسین‌هایی که به طور آکادمیک در دوره‌های خارج از دانشگاه شرکت کرده و مدرک معتبر دارند را استخدام می‌کنند.

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا