اجتماعمجله کسب و کار

علت ریپ زدن موتورسیکلت

دلایل ریپ زدن موتور سیکلت

یکی از رایج ترین علت ریپ زدن موتور سیکلت، سرعت ها و دور های بالا است. هنگامی که موتور وسیله نقلیه شما در سرعت های بالا آغاز به ریپ زدن کردن می توانید در مرحله اول، به خراب بودن شمع ها شک نمایید. در واقع، بهتر است بدانید که شمع ها بخشی پلاتینی دارند، و این بخش با مرور زمان ممکن است دچار آسیب گردد و به اصطلاح بسوزد. وقتی پلاتین شمع ها سوخته باشد، بسیار محتمل است که شما در سرعت های بالا، به ویژه هنگامی که در سر بالایی قرار گیرید، ریپ زدن موتور را احساس نمایید.

در این شرایط، لازم است شما ابتدا به بررسی شمع ها بپردازید، و مطمئن شوید که شمع ها سالم هستند، یا خراب شده اند. سپس، در صورتی که مطمئن شدید مشکل از شمع ها می باشد، می توانید به راحتی اقدام به تعویض شمع ها به کمک تعمیرکار سیار موتورسیکلت نمایید و مشکل را بر طرف نمایید. البته، خوب است بدانید در برخی موارد نیز، پلاتین شمع ها در شرایط و مکان نا مناسبی قرار گرفته بوده است، و صرفا با تنظیم کردن درست آن، مشکل حل شده است. نکته دیگری که لازم است در این بخش ذکر کنیم، این است که اگر شما تخصص و مهارت کافی در این زمینه ندارید، پیشنهاد صد در صدی ما این است که حتما از متخصصان امدادسیکلت کمک بگیرید، تا بدون پیش آمدن هیچ مشکلی، به راحتی به تعمیر موتور شما بپردازد.

تعمیر موتور سیکلت سیار غرب تهران | تعمیرکار سیار موتور سیکلت تهران | تعمیرکار سیار موتور سیکلت شمال تهران

علت دیگری که می تواند باعث ریپ زدن موتور سیکلت شما در سرازیری ها گردد، کثیف شدن وایر ها می باشد. همان طور که احتمالا خودتان نیز می دانید، وایر ها نقش بسیار مهمی در موتور ها را بر عهده دارند، و خرابی و کثیف شدن آن ها می تواند سبب بروز آمدن مشکلات قابل توجهی در موتور گردد. به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم، وظیفه وایر شمع، این است که برق خروجی از سیستم جرقی زنی را دریافت نماید و مجددا این برق را به شمع های موتور هدایت نماید.

البته، وایر ها، در سیستم های جرقی زنی مدرن دیگر موجود نیستند، و از این سیستم حذف شده اند و به جای آن ها، کوئل مستقیما بر شمع ها واقع شده است. علت حذف شدن وایر ها، جلوگیری از افت ولتاژ بوده است. در هر صورت، اگر موتور شما به وایر شمع مجهز می باشد، در صورتی که در سرعت های بالا و یا سر بالایی ها متوجه ریپ زدن موتور سیکلت می شوید، خوب است که نیم نگاهی به وایر نیز داشته باشید، در صورت نیاز آن را تمیز کنید و یا به تعویض آن بپردازید.

از علل دیگری که می تواند باعث ریپ زدن موتور سیکلت در سرعت بالا گردد، نا مناسب بودن وضعیت دلکو ها می باشد. دلکو ها ممکن بر سر جایشان شل شوند و جا به جا گردند و باعث بروز مشکل شوند که می توان به راحتی با سفت کردن آن سر جایشان به رفع این مشکل پرداخت. به علاوه، دلکو ها نیز درست مثل وایر شمع ها، ممکن است کثیف شوند و کثیف شدنشان باعث می شود به خوبی به انجام وظیفه شان نپردازند. بنابراین، تمیز کردن دلکو ها و سپس محکم کردن آن ها بر سر جایشان، می تواند یک راه حل خیلی ساده و در عین حال مفید برای این مشکل باشد.

علت ریپ زدن موتور سیکلت وقتی مشغول به کار است

موتور های احتراقی در موتور واقع هستند که وظیفه اصلی آن ها فراهم کردن شرایطی است که طی آن احتراق صورت بگیرد، و در محفظه ای که محفظه احتراق نام دارد، هوا و سوخت با یک دیگر ترکیب گردند. این عمل می تواند باعث حرکت پیستون ها گردد، و آن ها را به سوی جلو عقب به حرکت وا دارد.

محفظه های احتراق، اهمیتی زیادی دارند، و کثیف بودن آن ها می تواند مشکلات قابل توجهی برای موتور ایجاد نماید، که از جمله این مشکلات می توانیم به ریپ زدن موتور اشاره نماییم. چرا که آلوده بودن محفظه احتراق، می تواند باعث شود ترکیب اکسیژن و سوخت انجام نشود، یا در مقادیر و اندازه های اشتباه انجام شود که در هر دو صورت بسیار برای موتور آسیب رسان است. بنابراین، در صورتی که متوجه شدید موتور وسیله نقلیه شما در هر شرایطی و تمامی مدتی که مشغول به کار است ریپ می زند، نگاهی به محفظه احتراق بیندازید و آن را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز، به نظافت و تمیز کردن آن بپردازید و تمامی آلودگی ها را از آن بزدایید.

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث ریپ زدن موتور در تمامی مدت کار کردن آن شود، وجود مشکل های متفاوت در مسیر بنزین رسانی موتور است. ممکن است مشکلات متفاوتی برای این مسیر ایجاد شود، و در نهایت این مشکلات باعث می شوند سوخت نتواند آن طور که باید از باک به محفظه احتراق برسد. بدیهی است که این شرایط باعث می شود عملکرد موتور تا حد قابل توجهی دچار افت کیفیت گردد و در نهایت به ریپ زدن دچار گردد. خوب است بدانید، خالی بودن بیش از حد باک (کم بودن بنزین موجود در باک)، می تواند باعث رخ دادن اتفاق مشابهی گردد، یعنی با اینکه مسیر سوخت رسانی به درستی کار می کند، اما سوخت آن طور که باید به موتور نرسد و در نهایت موجب ریپ زدن موتور گردد.

نکته دیگری که خوب است بدانید، این است که بیش از حد داغ شدن و بالا رفتن دمای موتور نیز قادر است شرایط مشابهی ایجاد نماید و موتور را وادار به ریپ زدن کند. بالا رفتن دمای موتور می تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد که از جمله آن ها می توانیم به مدام روشن خاموش شدن موتور اشاره کنیم که حالتی شبیه به ریپ زدن ایجاد می کند. برای جلوگیری از بالا رفتن دمای موتور، و بیش از حد داغ شدن آن، سیستم خنک کننده موتور را بررسی نمایید و در صورت وجود مشکلی در آن، به رفع آن اقدام نمایید. سیستم خنک کننده موتور، جز بسیار پر اهمیتی در موتور است، که هرگز نباید از آن غافل شد، چرا که خرابی آن می تواند موجب وارد شدن آسیب های جدی به موتور وسیله نقلیه گردد.

جز دیگری در موتور سیکلت وجود دارد که انژکتور نام دارد. این بخش وظایف زیادی دارد و از همین جهت نیز از اهمیت قابل توجه ای برخوردار است. از جمله اهمیت های انژکتور می توانیم به کاهش مصرف سوخت و ایجاد آلودگی موتور سیکلت اشاره نماییم. به علاوه این بخش، وظیفه دارد سوخت را مدیریت نماید. یعنی میزان دقیقی از سوخت را در زمان معینی هدایت نماید.

البته، لازم به ذکر است که تمامی موتور سیکلت ها انژکتوری نیستند، و برخی به جای انژکتور از جزئی به نام کاربراتور برخوردار هستند. این دو نوع موتور تفاوت های قابل توجهی با هم دارد. در هر صورت، انژکتور، در صورتی که سالم و تمیز باشد مزایای زیادی برای موتور ایجاد می کند، و به همان اندازه، کثیف بودن و آلوده بودن آن می تواند برای موتور مشکل زا باشد و حتی مانع احتراق درست سوخت گردد. بنابراین، اگر موتور سیکلت شما انژکتوری است و دائما ریپ می زند، حتما به بررسی انژکتور نیز اقدام نمایید و در صورت نیاز آلودگی های آن را به طور کامل، بزدایید.

برخی اوقات نیز، مشکل اصلی این است که اصلا هوا قادر نیست به موتور و محل احتراق برسد، بنابراین سوخت و اکسیژن به خوبی با یک دیگر ترکیب نمی شوند و در نهایت، موتور ریپ می زند. این مشکل، می تواند ناشی از خوب کار نکردن سنسور های ورودی هوا باشد. با تعمیر این سنسور ها می توان به راحتی به حل این مشکل پرداخت، و موتور مجددا قادر خواهد بود روند احتراق را انجام دهد، و ریپ زدن موتور متوقف خواهد شد. اکنون می خواهیم به شما بگوییم هنگامی که با ریپ زدن موتور مواجه شدید، چه واکنشی نشان دهید و چه اقداماتی انجام دهید، تا از هر خطری دور بمانید.

واکنش مناسب هنگام ریپ زدن موتور چیست؟

همان طور که ما پیش تر نیز ذکر کردیم، ریپ زدن موتور اصلا مسئله طبیعی ای نیست و می تواند ناشی از مشکلات جدی ای باشد که در نهایت خطر ساز شوند. بنابراین، لازم است هنگامی که شما با ریپ زدن موتور سیکلت مواجه شدید، از حرکت با سرعت خیلی بالا جلوگیری نمایید، و با سرعت مناسب به راهتان ادامه دهید، و در پی یافتن تعمیرگاه باشید. اگر متوجه شدید که توان موتور شما خیلی کم شده است، نیم کلاژ کنید و آهسته حرکن کنید تا به محل توقف برسید. شما باید در اولین تعمیرگاهی که به آن رسیدید توقف نمایید، و از یک تعمیرکار بخواهید به بررسی موتور سیکلت شما بپردازد و عیب یابی کند و سپس عیب را بر طرف نماید. تعمیر کار ها قادرند با دیاگ زدن، خیلی سریع مشکل موتور شما را شناسایی کنند و مشکل را بر طرف کنند.

علت ریپ زدن موتور سیکلت انژکتوری

موتور سیکلت که یکی از وسایل نقلیه محبوب افراد محسوب می‌شود، ممکن است با مشکلی مثل ریپ زدن مواجه شود. ریپ زدن موتور سیکلت بدین معنی که لرزش غیر طبیعی در موتور سیکلت باعث خاموش و روشن شدن آن می‌شود و وضعیت پیش آمده را غیر قابل کنترل می‌کند. از جمله دلایل ریپ زدن موتور سیکلت عبارتند از:

 • گرفتگی مسیر دود
 • خراب بودن مدار جرقه
 • خراب بودن شمع‌ها
 • نرسیدن بنزین به موتور سیکلت
 • آلوده بودن محفظه احتراق موتور سیکلت
 • بالا بودن دمای موتور موتور سیکلت
 • بالا بودن آوانس دکو موتور سیکلت
 • محکم نبودن اتصال وایر‌ها
 • خارج شدن آب از اگزوز موتور سیکلت
 • خاموش شدن موتور سیکلت در دور آرام
 • صحیح نبودن فیلر سوپاپ‌ها
 • تنظیم نبودن اهرم گاز
 • تنظیم نبودن دلکو
 • مشکل در سیستم برق‌رسانی موتور سیکلت
 • مناسب نبودن نسبت مخلوط بنزین و هوا
 • خراب بودن باتری یا شل بودن بست باتری
 • کثیف بودن فیلتر هوا
 • شل بودن اتصالات سیم کشی یا خراب بودن سویچ
 • خراب بودن سنسور دور موتور یا جمع شدن براده دور سنسور

گرفتگی مسیر دود

اگر موتور سیکلت در تمام شرایط ریپ بزند، ممکن است مسیر خروج دود مسدود شده باشد و در نتیجه جایی برای خروج دود وجود نداشته باشد. همچنین اگر مسیر دود موتور سیکلت گرفته شده باشد، موتور روشن نخواهد شد.

خراب بودن مدار جرقه

از جمله مواردی که ممکن است باعث ریپ زدن موتور سیکلت شود خراب بودن مدار جرقه است در نتیجه بهتر است که این بخش بررسی گردد. هم چنین باید مدار جرقه خشک و تمیز باشد.

خراب بودن شمع‌ها

زمانی که احساس کنید موتورسیکلت شما لرزش غیر عادی دارد احتمال دارد که شمع‌های آن خراب شده باشد می‌توانید شمع‌ها را تمیز کنید و آن‌ها را بشویید پس از آن می‌توانید پلاتین را بررسی کرده و در صورتی که پیدا کردید آن را تنظیم کنید و در مدار جای دهید در غیر این صورت شب‌ها باید تعویض شوند. داغ بودن شمع‌ها نیز دلیل دیگر ایجاد مشکل بوده که در این صورت باید شمع‌ها را تنظیم کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.

منبع: سایت ترب

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا