اجتماعمجله کسب و کار

حلال چسب 123 بر روی سنگ چیست ؟

حلال چسب 123 چیست؟

چسب معروف 123 که به سرعت ابزارها و سطوح را به هم وصل می کند، در انواع صنایع پزشکی، فلزی، چوبی و غیره کاربرد دارد. اما گاهی مقداری از چسب ناخواسته به یک سطح دیگر برخورد می کند. اینجاست که سرعت بالای آن برای خشک شدن، نه تنها مزیت نیست بلکه یک عیب محسوب می شود. به دلیل ماندگاری بسیار بالای این چسب، پاک کردن آن از سطوح مختلف می تواند دشوار باشد.

حتی برخی افراد پاک کردن انواع چسب 123 از سطح لباس را غیر ممکن می دانند و ممکن است دیگر از آن لباس استفاده نکنند. تصور کنید که این چسب روی بدنه ماشینی که تازه خریده اید، فرش یا مبل بریزد! این باعث کلافگی می شود و ممکن است در ابتدا کاملا شما را ناامید کند. اینجاست که شما می پرسید «آیا چسب 123 حلال دارد؟» یا حلال چسب 123 چیست؟

اسپری چسب 123 چیست | چسب 123 | چسب 123 100 میل

خوشبختانه در حال حاضر کارخانه هایی وجود دارند که حلال چسب 123 را هم تولید می کنند. این حلال ها می توانند انواع چسب هایی را که حاوی پلی اورتان و سیانواکریلات هستند، پاک کنند. پاک کننده چسب 123 به دو صورت اسپری و مایع به بازار عرضه می شود و در نهایت کار هر دو یکی است. اما با توجه به سطح مورد نظر ممکن است یکی را به دیگری ترجیح دهید. این حلال ها به نام های «اسپری حلال چسب 123»، « مایع پاک کننده چسب» یا «حلال چسب 123» شناخته می شوند.

اما دقت داشته باشید که حلال های تجاری چسب 123 بسیار قوی هستند. بنابراین حتما هنگام استفاده از این حلال ها از دستکش و عینک استفاده کنید. خبر خوب این است که قرار نیست برای پاک کردن چسب 123 حتما از حلال تجاری استفاده کنید. خوشبختانه روش های خانگی هم برای این کار وجود دارد. مواد خانگی که می توانند به عنوان حلال چسب 123 مورد استفاده قرار بگیرند، عبارتند از:

 • انواع روغن مانند روغن زیتون و کره
 • خمیر دندان
 • استون
 • سرکه
 • صابون
 • پودر تالک
 • سس مایونز

این روش ها مخصوصا زمانی که سطح مورد نظر از حساسیت ویژه ای برخوردار است، کاربرد بیشتری پیدا می کنند. در رابطه با کاربرد چسب 123 می توان موارد متعددی را عنوان کرد. در ادامه مقاله با بررسی شیوه های پاک کردن چسب 123 از روی سطوح مختلف، حلال های خانگی را معرفی خواهیم کرد.

حلال چسب 123 روی ماشین

ماشین از آن دست وسایلی است که بیشتر افراد معمولا روی آن حساسیت ویژه ای دارند. این حساسیت علاوه بر ظاهر ماشین به قیمت آن هم مربوط می شود. هر تغییری که در رنگ یا شکل ماشین ایجاد شود باعث کاهش قیمت آن می شود. اگر چسب 123 روی بدنه یا شیشه ماشین شما ریخته است، نگران نباشید.

چنانچه روش ویژه را بلد باشید چسب بدون ایجاد مشکل از روی ماشین پاک خواهد شد. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که پاک کردن چسب از روی رنگ یکی از سخت ترین کارها است چرا که این دو ماده به شدت به هم می چسبند و جدا کردن آن ممکن است باعث آسیب به رنگ شود. پیشنهاد ما این است که اگر نگران تغییر رنگ بدنه وسیله خود هستید، از اسپری یا قطره حلال چسب 123 روی ماشین استفاده نکنید.

در بیشتر موارد، برای از بین بردن چسب 123 از روی بدنه ماشین، باید از استون استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که این کار را با دقت انجام دهید. چرا که استون یک پاک کننده رنگ نیز می باشد. در این صورت باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک حلال حاوی استون (مانند پاک کننده لاک ناخن)، آب، کرم دست، صابون ظرفشویی و یک پارچه تهیه کنید.
 • ایمنی حرف اول را می زند! برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید و در مکانی با تهویه مناسب و بدون شعله کار کنید (استون بسیار قابل اشتعال است).
 • چسب را خیس کنید. محل را بشویید و با استفاده از پارچه مرطوب در آب گرم خیس کنید. سپس مخلوطی از صابون ظرفشویی و کرم دست روی آن بمالید. این ممکن است بهترین گزینه برای از بین بردن چسب بدون حذف رنگ باشد. اگر چسب ریخته شده زیاد نباشد، این احتمال وجود دارد که در این مرحله کاملا پاک شود و نیاز به استون وجود نداشته باشد.
 • استون بزنید. مقداری از حلال را روی پارچه خود بریزید، سپس آن را به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا چسب 123 از روی ماشین پاک شود. استون به سرعت چسب را نرم می کند، بنابراین مکررا بررسی کنید تا مطمئن شوید که حلال خود را بیش از زمان مورد نیاز استفاده نمی کنید.

پاک کردن چسب 123 روی داشبورد ماشین

روش پاک کردن چسب 123روی داشبورد ماشین مشابه روشی است که در بالا توضیح داده شد.

 • ابتدا مواد مورد نیاز را تهیه کنید. مهمترین اقلام یک حلال با استون (مانند لاک پاک کن) و یک پارچه است.
 • ایمن بمانید! برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید و درها یا پنجره های خودرو را باز کنید. همچنین مطمئن شوید که منبع شعله وجود ندارد.
 • استون را تست کنید! استون می تواند سطوح را تغییر رنگ دهد. بنابراین، قبل از شروع آن را در نقطه ای دیگر تست کنید.
 • استون بزنید. آن را روی پارچه خود بریزید و به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا چسب فوق العاده از روی داشبورد ماشین پاک شود.
 • توجه داشته باشید که به محض پاک شدن چسب استون را از روی داشبورد بردارید تا به آن آسیب نزند.

پاک کردن چسب 123 از روی شیشه

در کل پاک کردن چسب 123 از روی شیشه راحت تر از پاک کردن آن از روی موادی مانند رنگ، پارچه، فرش و غیره است. اگر متوجه شدید که چسب 123 روی شیشه ماشین، شیشه عینک شما و … ریخته است، با کندن چسب سخت شده به سطح شیشه آسیب نرسانید. در عوض، این مراحل را دنبال کنید:

 • به دنبال استون باشید. این ماده برای پاک کردن چسب 123 روی شیشه به خوبی عمل می کند.
 • بگذارید خیس بخورد. مایع استون را روی پارچه یا پارچه نرم بمالید. پارچه را به قسمت چسب فشار دهید و آن را خیس کنید، سپس بگذارید بماند. همانطور که استون روی چسب کار می ماند، چسبندگی آن را شل می کند.
 • چسب را بردارید. با استفاده از کاردک، چسب نرم شده را از زیر لبه آن جدا کنید. اگر به چسب کاملا نرم نشده است، کار را متوقف کرده و استون بیشتری بمالید. به آرامی ادامه دهید و چسب را مجبور نکنید تا زمانی که نرم شود جدا شود. پس از آن، شیشه را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

پاک کردن چسب 123 از روی لباس

یکی از بدترین چیزهایی که ممکن است تجربه کنید، آغشته شدن لباس به چسب 123 است. برای پاک کردن چسب 123 از روی لباس باید دقت و وسواس خاصی به خرج دهید و از حلال چسب 123 روی لباس مناسبی استفاده کنید. چرا که استفاده از برخی مواد می تواند به جنس پارچه لباس یا رنگ آن آسیب وارد کند و دیگر نتوانید از لباس خود استفاده کنید.

اولین اقدامی که خیلی از افراد برای پاک کردن چسب یک دو سه از روی لباس انجام می دهند این است که شروع به خراش دادن آن می کنند. اما شما این کار را انجام ندهید. این یکی از بدترین روش های جدا کردن چسب 123 از لباس است. چسب 123 با چسب قطره ای معمولی تفاوت دارد. شاید روش خراش دادن برای پاک کردن چسب قطره ای معمولی تا حدودی جواب دهد اما در مورد چسب 123 اصلا این طور نیست. برای پاک کردن چسب 123 می توانید از سه روش استفاده کنید:

1. استون

یکی از شایع ترین روش های پاک کردن چسب 123 از روی لباس استفاده از استون است. البته باید به این نکته توجه خاص داشته باشیم که استون های صنعتی غلیظ تر از استون های معمولی هستند. بنابراین احتمال اینکه این ماده به رنگ لباس شما آسیب بزند، بسیار زیاد است. توصیه سپید آرنگ این است که تنها از استون های خانگی به عنوان حلال چسب 123 روی لباس استفاده کنید. در این روش طبق مراحل زیر عمل می کنید:

 • ابتدا استون را به یک حوله نرم یا یک پارچه معمولی آغشته و آن را به محل چسب می زنید.
 • استون کم کم چسب را رقیق می کند.
 • با استفاده از پارچه چسب را از روی لباس پاک کنید.
 • اگر با یک بار استفاده از استون چسب از روی لباس پاک نشد چندین بار این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که اگر استون معمولی را هم بیشتر از یک دقیقه روی لباس خود نگه دارید، احتمال دارد به رنگ آن آسیب بزند.

2. صابون و آب سرد

ممکن است جنس لباس شما چنان حساس باشد که اصلا دوست نداشته باشید از استون استفاده کنید. در این موارد می توانید از آب و صابون استفاده کنید. مراحل پاک کردن چسب 123 از روی لباس به این صورت است:

 • ابتدا صابون را به محل چسب آغشته کنید.
 • بعد از حدود 15 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.
 • قسمت شسته شده را با حوله خشک کنید.
 • اگر لکه چسب یک دو سه به صورت جزئی باقی مانده باشد، با چند بار شستن معمولی از بین می رود.

یک توصیه ایمنی برای خشک کردن لباسی که با آب و صابون شسته اید این است که از خشک کن استفاده نکنید. این کار باعث می شود لکه روی لباس شما ثابت شود. بهترین راه این است که لباس به صورت طبیعی و در معرض هوا خشک شود.

3. سرکه

از سرکه هم می توانید به عنوان پاک کننده چسب 123 برای لباس استفاده کنید. در این روش قسمتی از لباس را که به چسب آغشته شده داخل محلول آب و سرکه قرار می دهید و پس از چند ساعت آن را می شویید.

یکی از متداول ترین سطوحی که ممکن است به چسب 123 آغشته شود، دست است و به احتمال زیاد شما هم آن را تجربه کرده اید. بنابراین نیاز است با نحوه پاک کردن چسب 123 از دست آشنا باشید. وقتی چسب روی دست می ریزد به سرعت خشک می شود و کاملا به پوست آن می چسبد. در این موارد ممکن است تلاش کنید تا با ساییدن چسب آن را از بین ببرید اما در این زمینه موفق نخواهید بود. چسب 123 پس از شست و شوی مکرر دست از بین می رود. اما بسیاری از ما دوست نداریم تا آن موقع صبر کنیم و این کاملا طبیعی است. موارد زیر می توانند به عنوان حلال چسب 123 روی دست استفاده شوند:

حلال چسب 123 روی دست

1. استون

مهمترین حلال چسب 123 روی دست استفاده از استون معمولی است. برای انجام این کار تنها کافی است که استون را به یک پارچه آغشته کنید و آن را روی چسب بزنید. اگر چند بار این کار را تکرار کنید به سرعت چسب از روی دستتان پاک خواهد شد.

2. آب گرم و صابون

صابون زدن دست با آب گرم هم یکی از گزینه های حلال چسب یک دو سه روی دست است. البته در این روش ممکن است با یک بار شستن دستتان تمیز نشود و بسته به مقدار چسب ریخته شده، لازم باشد چند بار آن را انجام دهید.

3. روغن زیتون

مورد دیگری که به عنوان حلال برای پاک کردن چسب 123 از دست معرفی می کنیم روغن زیتون است. استفاده از برخی روغن ها مانند روغن زیتون هم می تواند یکی از گزینه های مناسب حلال چسب یک دو سه روی دست باشد. این چسب با آغشته شدن به روغن قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد.

4. خمیر دندان

خمیر دندان مواد ساینده دارد و می تواند همان اثری را که روی دندان می گذارد، روی پوست هم بگذارد. برای پاک کردن چسب 123 روی پوست با استفاده از خمیر دندان به این روش عمل کنید:

 • مقداری خمیر دندان روی پوست بریزید.
 • پوست خود را ماساژ دهید.
 • چند دقیقه با مسواک یا اسفنج روی آن بکشید.

حلال چسب 123 روی پارکت

پارکت هم جزو سطوحی است که می تواند ناخواسته به چسب 123 آغشته شود. اما حلال چسب 123 روی پارکت با تمام مواردی که در این مقاله بحث می شود، تا حد زیادی فرق دارد. برای پاک کردن پارکت توصیه می کنیم که اصلا از سرکه یا هر مایع اسیدی دیگر به عنوان حلال استفاده نکنید دلیلش این است که این ماده با لایه ای که روی پارکت قرار دارد ترکیب می شود و به آن صدمه می زند. این امکان هم وجود دارد که وارد لایه چوبی شده و باعث متورم و شل شدن پارکت شود. از موارد زیر می توانید به عنوان حلال چسب 123 روی پاکت استفاده کنید:

1. آب گرم

برای پاک کردن چسب یک دو سه با آب گرم به این ترتیب عمل کنید:

 • ابتدا مقداری آب جوش تهیه کنید.
 • حوله ای را در داخل آب داغ قرار دهید تا کاملا خیس شود.
 • حوله را روی چسب قرار دهید و صبر کنید تا چسب را شل کند. این کار ممکن است 3 تا 5 دقیقه طول بکشد.
 • شما می توانید با همان حوله چسب را پاک کنید. اما اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، می توانید از یک کاردک استفاده کنید. توجه داشته باشید که این کار را به آرامی انجام دهید تا روی کفپوش خراش ایجاد نکنید.

2. سشوار

پاک کردن چسب 123 از روی پارکت با استفاده از سشوار به این صورت انجام می شود که:

 • تا جایی که می توانید سشوار را نزدیک چسب بگیرید و نگه دارید.
 • گرما باعث شل شدن چسب خواهد شد.
 • چسب را با یک حوله خشک و تمیز پاک کنید.
 • اگر با یک بار استفاده از سشوار چسب پاک نشد، می توانید آن را دوباره امتحان کنید. همچنین، برای پاک کردن چسب از کاردک استفاده کنید.

3. استفاده از یخ خشک

از یخ خشک هم می توانید به عنوان حلال چسب 123 روی پارکت استفاده کنید. این ماده قوی ترین و سریع ترین حلال چسب یک دو سه برای پارکت است. اما برای استفاده از آن باید دقت بیشتری به خرج بدهید و از عینک و دستکش به عنوان محافظ چشم و دست استفاده کنید. برای استفاده از یخ خشک به عنوان حلال چسب 123 روی پارکت مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک تکه یخ را در مرکز یک سینی قرار دهید.
 • ظرف را روی چسب بگذارید و اجازه دهید یک دقیقه روی آن بماند.
 • یخ خشک چسب را سفت می کند و باعث ایجاد ترک روی آن می شود.
 • چسب را از پارکت جدا کنید.

4. استفاده از محصولات تجاری

اسپری یا قطره های تجاری هم می توانند برای پاک کردن این چسب قوی از روی پارکت مورد استفاده قرار بگیرند. اما توجه داشته باشید که برای این کار نکات ایمنی لازم را که در قسمت های قبل به آن اشاره کردیم، رعایت کنید. هنگام استفاده از محصولات تجاری برای پاک کردن چسب 123 از روی پارکت طبق این مراحل عمل کنید:

    قبل از اینکه این مواد را روی پارکت امتحان کنید آن ها را با یک اسفنج در یک قسمت بسیار کوچک یک وسیله چوبی امتحان کنید و مطمئن شوید که روی چوب لکه ایجاد نمی کند.

    سپس طبق دستورالعملی که روی محصول درج شده است، آن را استفاده کنید. معمولا در دستورالعمل های این مواد اشاره شده است که:

    مقدار کمی از محلول را روی اسفنج مرطوب بریزید.

    اسفنج به آرامی روی سطح مورد نظر بکشید.

    در انتها با کمک یک دستمال چسب را پاک می کنید.

    در صورت نیاز می توانید از کاردک کم استفاده کنید.

5. استفاده از بخارشوی

برخی از افراد برای تمیز کردن لکه های روی پارکت مانند لکه چسب 123 از بخارشوی استفاده می کنند. اما توجه داشته باشید که بخارشو فقط در صورتی می تواند مفید باشد که مطمئن باشید پارکت هیچ گونه خراشی ندارد. در غیر اینصورت بخارشوی کار را بدتر می کند. چرا که با نفوذ به لایه زیر باعث خراب شدن پارکت می شود. مشکل دیگری که در رابطه با استفاده از بخارشوی وجود دارد این است که اگر به طور مداوم از آن استفاده کنیم، برچسب زیر پارکت را شل و لق می کند.

پاک کردن چسب 123 از روی فرش

پاک کردن چسب فوری 123 از روی فرش تنها زمانی مشکل است که شیوه های این کار را بلد نباشید. برخی از افراد از حلال چسب 123 برای فرش اطلاعات کافی ندارند و اولین کاری که انجام می دهند این است که با یک شی نوک تیز مانند چاقو شروع به خراش دادن و تکه تکه کردن چسب می کنند. اما این بدترین کار ممکن است.

چرا که به الیاف فرش آسیب می رساند و چسب را هم از بین نمی برد. برای پاک کردن چسب 123 از روی فرش اصلا نباید از حلال قطره ای یا اسپری استفاده کنید. این مواد ممکن است به رنگ و بافت فرش آسیب بزنند. در عوض شیوه های خانگی متنوعی برای این کار وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها به راحتی چسب 123 را از روی فرش پاک کنید. این شیوه ها عبارتند از:

1. فریز کردن

مراحل فریز کردن چسب 123 روی فرش عبارتند از:

    چند تکه یخ را داخل یک کیسه می گذارید.

    کیسه را روی چسب قرار می دهید.

    یخ باعث می شود چسب خشک و فریز شود و می توانید آن را از روی قالی جدا کنید.

    البته ممکن است لازم باشد با استفاده از یک ابزار چسب را جدا کنید. در این صورت ابزاری را انتخاب کنید که باعث آسیب به بافت قالی نشود.

2. استفاده از سرکه سفید

ابتدا با استفاده از قسمت نرم چاقو مقداری از چسب را تراش داده و بعد پارچ های را که کاملا به سرکه آغشته کرده اید 15 دقیقه روی چسب قرار دهید. سپس آن را به مدت یک دقیقه پاک کنید. اگر لازم باشد این کار را تکرار کنید. نکته مهمی که باید در استفاده از سرکه به عنوان حلال چسب 123 در نظر بگیرید این است که حتما قبل از استفاده آن را در ناحیه بسیار کوچکی از فرش که در معرض دید نیست، آزمایش کنید تا مطمئن شوید آسیبی به رنگ فرش نخواهد زد. مراحل پاک کردن چسب 123 از روی فرش و با استفاده از سرکه به این صورت است:

 • ابتدا با استفاده از قسمت نرم چاقو مقداری از چسب را تراش می دهید.
 • پارچه ای را که کاملا به سرکه آغشته کرده اید 15 دقیقه روی چسب قرار دهید.
 • چسب را به مدت یک دقیقه پاک کنید. اگر لازم باشد این کار را تکرار کنید.

3. استفاده از اتو

اگر لکه چسب روی قالی، قدیمی است اول باید آن را مرطوب کنید. چون حتما در این همه مدت چسب خیلی خشک شده است. مراحل پاک کردن چسب با استفاده از اتو عبارتند از:

 • یک حوله را خیس کنید.
 • حوله را روی چسب قرار دهید.
 • حوله را با استفاده از اتو گرم کنید.
 • با استفاده از چاقو به آرامی لکه را بتراشید و کم کم پاک کنید.

4. استفاده از استون

آخرین شیوه پاک کردن چسب 123 از روی فرش استفاده از استون است. در این روش تنها کافیست چند قطره استون روی چسب بریزید و آن را از فرش جدا کنید. این کار را با احتیاط کامل و استفاده از قطره چکان انجام دهید تا استون به سایر قسمت های قالی نریزد. اما توجه داشته باشید که در این روش نیز مانند روش استفاده از سرکه، ابتدا باید استون را در یک ناحیه بسیار کوچک و غیر قابل دید فرش امتحان کنید و مطمئن شوید که به رنگ و بافت فرش آسیب نخواهد زد.

منبع: ایزار میهن

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا