عمومیمجله کسب و کار

بهترین بوگیر کفش خانگی

رفع بوی بد کفش با بوگیر خانگی

خیلی از افراد هنگام پیاده روی، ورزش و دویدن پاهایشان عرق می‌کند و همین امر موجب بوی بد پا و کفش می‌شود. اگر بعد از درآوردن کفش متوجه بو بدی شدید دست روی دست نگذارید و به دنبال روش‌هایی برای رفع این بوی آزار دهنده باشید، زیرا این بو مانع حضور شما در جمع و خجالتتان می‌شود. در این بخش ابتدا دستور ساخت بوگیر کفش والیبال و کفش خانگی را خواهیم گفت و سپس به ارائه روش‌هایی برای رفع بوی پا می‌پردازیم.

آموزش درست کردن بوگیر کفش خانگی:

برای جلوگیری و از بین بردن بوی بد پا‌ها و کفش ها، خودتان در خانه بو گیر کفش درست کنید.

مواد لازم برای درست کردن بوگیر کفش:

نشاسته ذرت: یک دوم فنجان

عصاره گل رز: ۶ قطره

جوش شیرین: یک چهارم فنجان

بکینگ پودر: یک چهارم فنجان

دستورالعمل:

همه مواد را با هم مخلوط نمایید و به اندازه یک قاشق یا کمتر درون کفش بریزید و کفش را تکان دهید تا پودر به تمام نقاط کفش برسد و برای رفع بوی بد کفش اجازه دهید، این پودر یک شب در کفش بماند.

تکنیک‌های ساده و موثر خانگی برای رفع بوی بد کفش

قرار دادن کفش‌ها زیر آفتاب:

بیرون از خانه یک مکان آفتابی پیدا کنید یا کفش‌های خود را نزدیک بخاری قرار دهید. بند‌ها و کفی کفش را بیرون آورده تا سریعتر خشک شوند. کفش‌های خود را به مدت ۲۴ ساعت بیرون بگذارید تا مطمئن شوید واقعا خشک شدند. برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها که باعث بوی بد می‌شود، کفش‌ها را خشک کنید، برای اینکار می‌توانید یک فن در کنار کفش‌های خود قرار دهید تا به خشک شدن سریع آن‌ها کمک کند.

استفاده از جوش شیرین:

اگر بوی کفش هایتان به خودی خود رفع نمی‌شود از جوش شیرین استفاده کنید. یک لایه نازک درون کفش خود بپاشید و اجازه دهید ۲۴ ساعت بیرون بماند. قبل از اینکه کفش‌های خود را دوباره استفاده کنید، جوش شیرین را بیرون بریزید. اگر می‌خواهید بوی نامطبوع را از بین ببرید، ۱ تا ۲ قطره روغن گیاهی را با جوش شیرین مخلوط کنید.

استفاده از روزنامه:

تعدادی روزنامه را گلوله کنید و آن را یک شب داخل کفش قرار دهید تا رطوبت را جذب کند و بو‌ها را از بین ببرد. اگر روزنامه ندارید از دستمال کاغذی استفاده کنید. برای افزایش قدرت جذب بو، قبل از قرار دادن روزنامه کمی وانیل به آن بزنید.

استفاده از نمک:

مقداری نمک داخل کفش خود بپاشید تا حدود ۲۴ ساعت بماند، سپس نمک را قبل از پوشیدن کفش‌ها بیرون بریزید. در مطلب ” با کفش و پایی که بو میدهد چه کنیم؟ ” خواندید که نمک به جذب رطوبت و کاهش بو به طور طبیعی کمک می‌کند. این ترفند برای کفش‌های کتان خوب است، اما برای چرم یا جیر چندان کارایی نخواهد داشت.

ضد عفونی کردن با الکل:

یک روش عالی برای تمیز کردن کفش‌ها استفاده از الکل است به همین منظور پنبه را آغشته به الکل کنید و برای از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده بو و ضد عفونی کردن کفش قسمت داخلی کفش را با پنبه آغشته به الکل پاک کنید. الکل بوی قوی دارد بنابراین اینکار را در مکانی با تهویه مناسب یا بیرون از منزل انجام دهید.

خیس کردن کفی کفش در آب و سرکه:

آب و سرکه سفید را به نسبت برابر داخل سطلی ترکیب کنید و کفی‌ها را حداقل ۲۴ ساعت داخل آن قرار دهید تا خیس بخورد. کفی‌ها را با آب گرم بشویید و اجازه دهید تا قبل از قرار دادن داخل کفش ها، در هوای آزاد خشک شوند. سرکه بو را جذب می‌کند به همین دلیل برای رفع بوی بد کفش مناسب است. با این حال، احتمال اینکه پس از خشک شدن کفی‌ها، بوی سرکه را احساس کنید وجود دارد.

شست و شوی کفی کفش ها:

کفی‌ها را از کتانی بیرون آورید و در ماشین لباسشویی بیندازید، سپس اجازه دهید تا قبل از قرار دادن داخل کفش‌ها کاملاً خشک شوند.

کفی‌ها را با آب گرم و صابون بشویید، اگر نمی‌خواهید آن‌ها را با ماشین لباسشویی بشویید. اگر بعد از شستشو هنوز کفی‌ها بومی دهند، می‌توانید کفی‌های جدید خریداری و آن‌ها را با جایگزین کنید.

استفاده از کفی‌های طبی:

کفی‌های کهنه و بدبو را با کفی‌های جدید تعویض کنید. کفی‌های طبی در اکثر داروخانه‌ها موجود است. کفی‌های چوب سدر از جمع شدن قارچ و باکتری در کفش جلوگیری می‌کند و علاوه بر این، بوی خوبی دارند.

بوگیر طبیعی کفش و روش ساخت!

ایجاد بوی بد پا در اثر تعرق در کفش در فصل تابستان باعث آزار دیگران و ناراحتی خود افراد میشود. در ادامه راهکارهای ایران والیبال برای کاهش و رفع این مشکل در مقالات پیشین، در ادامه این مقاله با نحوه درست کردن بوگیر کفش با استفاده از مواد طبیعی موجود در خانه با تیم ایران والیبال همراه باشید.

بوگیر طبیعی کفش

مواد لازم برای درست کردن بوگیر کفش :

  • جوش شیرین یک چهارم فنجان
  • بکینگ پودر یک چهارم فنجان
  • نشاسته ذرت یک دوم فنجان
  • عصاره گل رز (لوازم قنادی تهیه شود) ۶ قطره

روش درست کردن:

مواد ذکر شده را با هم مخلوط کرده و در کفش به مقدار یک قاشق یا کمتر بریزید و پودر را جابه جا کنید تا به تمام نقاط کفش برسد. بهتر است یک شب این پودر در کفش بماند.

چای کیسه ای سیاه

چای سیاه دارای ماده ای به نام «تانن» است. این ماده می تواند در از بین بردن باکتری هایی که در کفش های تان تجمع پیدا کرده اند کمکرسان باشد. همچنین به از بین بردن بوی بد کفش نیز کمک می کند.

چای های کیسه ای را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در داخل آب جوش قرار دهید. آنها را از داخل آب خارج کرده و اجازه دهید تا خشک شوند. سپس آنها را به مدت یک ساعت در داخل کفش تان قرار دهید. زمانی که آنها را از داخل کفش های تان خارج کردید، کفش ها را تمیز و مایع اضافه احتمالی داخل آن را نیز خارج کنید.

الکل

اندکی الکل را روی بخش ها کثیف و بو گرفته کفش خود بریزید. الکل نه تنها باعث از بین رفتن بوی بد کفش می شود بلکه سبب ضدعفونی کردن کفش های تان نیز می شود و به عنوان بوگیر کفش عمل میکند.

درمانهای بهداشتی پا

پاهایتان را برای مدتی در محلول ضدعفونی کننده خانگی غوطه ور کنید.

چه باورکنید و چه نکنید، پاهای شما قادرند در روز نیم لیتر عرق کنند. بعضی از این محلول ها به خشک ماندن پاها برای مدت طولانی کمک می کنند و بعضی دیگر محیط نامناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کنند.

راهکارهای تمیز نگه داشتن پا

محلول سفیدکننده یا وایتکس: ۲ قاشق غذاخوری مایع سفید کننده را در ۴ لیتر آب حل کنید. به مدت یک هفته، هر روز پاها را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در این محلول غوطه ور کنید. درصورتیکه احساس کردید که این محلول پوست شما را خشک می کند، کمی روغن بچه به محلول اضافه کنید.

محلول آب و برگ چای: ۵ قاشق مربا خوری برگ چای، یا ۵ عدد چای کیسه ای را به چند لیتر آب اضافه کنید و پا ها را به مدت ۳۰ دقیقه در آن غوطه ور کنید. اسید تانیک موجود در چای، پوست را خشک می کند.

مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا